Vse močnejši medijski žarometi na poplavi zemljiških dolgov, s katerimi toženi menedžerji pred rubežem in odvzemom zavarujejo svoje vile in posestva, in napovedani popravki zakonodaje so očitno prepričali nekdanjega direktorja Lekarne Ljubljana Marka Jakliča, da njegove nepremičnine na tak način ne bodo varne pred upniki.

Odločil se je namreč, da jih raje prepiše na soprogo Andrejo Jaklič in hkrati nanje vpiše pravico do brezplačnega dosmrtnega užitka ter prepoved odtujitve in obremenitve. Institut, ki ga v nasprotju z vpisom visokega zemljiškega dolga uporabljajo redki znani slovenski gospodarstveniki, bo Marku Jakliču omogočal, da še naprej nemoteno uporablja vse svoje nepremičnine. Obenem mu ne bo treba več skrbeti, da bi mu jih zasegli morebitni upniki.

Hiša na Vrhovcih in več deset hektarjev gozdov

Če bo sodišče ugodilo predlogu notarja Jožeta Sikoška, bi lahko Marko Jaklič brezskrbno bival v hiši na Vrhovcih v predmestju Ljubljane, ki je po podatkih Gursa vredna več kot pol milijona evrov. V »varnejših rokah« bosta končala tudi njegova na črno zgrajena hiša z bazenom v kraju Selo nad Polhovim Gradcem in le nekaj kilometrov oddaljena kmetija s senikom v Setniku. Ob vsakem od teh posestev se razprostira več kot 33 hektarjev zemljišč, predvsem gozdov, tako da zgolj njihova vrednost znaša od nekaj sto tisoč do več kot pol milijona evrov. Skupaj s še nekaj zemljišči na vzhodu Ljubljane je ocenjena vrednost prepisanega premoženja več kot milijon evrov.

Jaklič je že aprila 2011 na slovenske nepremičnine vknjižil 1,2 milijona evrov zemljiškega dolga, ki zapade konec leta 2023. Če bi se iz katerega koli razloga znašle na dražbi, bi bil tako z izkupičkom najprej poplačan imetnik zemljiškega pisma, katerega identiteto bržčas pozna le Jaklič. Na Dnevniku smo dokumentirali že skoraj 40 menedžerjev, ki so na svoje nepremičnine vpisali zemljiški dolg, ki ga po zdajšnji zakonodaji praktično ni mogoče izpodbiti.

Vzajemna toži Jakličazaradi oškodovanja družbe

Zakaj bi Jakliča skrbelo, kdo je lastnik naštetih nepremičnin? Trenutno proti njemu poteka kopica odškodninskih tožb, ki jih je vložila Vzajemna. Zdravstvena zavarovalnica od svojega nekdanjega prvega moža zaradi naročanja nepotrebnih storitev in oškodovanja družbe zahteva plačilo več milijonov evrov. Če bi Vzajemni uspelo z odškodninskimi tožbami, bi Jakliču glede na višino zahtevka po vsej verjetnosti zasegli vse nepremično premoženje v Sloveniji.

Čeprav je do vpisa zemljiškega dolga na nepremičninah prišlo po vloženih tožbah, njihov prepis na soprogo pa po tem, ko so organi pregona začeli pospešeno delati, da bi preprečili zlorabe, Marko Jaklič vztraja, da postopki nimajo nobene zveze s tožbami Vzajemne. »Do zdaj je Vzajemna na prvi stopnji že izgubila tri tožbe. Prepričan sem, da bo enako z ostalimi petimi tožbami,« je povedal. »Neutemeljene tožbe« je pripisal tudi temu, da je Vzajemna pod njegovim vodstvom ustvarjala rekordne rezultate, čemur pa danes ni več tako, saj izgublja vedno več zavarovancev.

Jaklič: S soprogo sva si razdelila premoženje

Zavrača očitke, da bi s prepisom lastništva nepremičnin na soprogo (in prej z zemljiškim dolgom) zavaroval svoje premoženje pred upniki. Pravi, da gre za »razdelitev skupnega premoženja«, ki sta ga z Andrejo Jaklič, drugače izredno profesorico na fakulteti za družbene vede v Ljubljani, ustvarjala med zakonom. »Gre samo za formalizacijo dejanskega stanja. Do zdaj so bile namreč nepremičnine pisane na moje ime,« je včeraj pojasnjeval Jaklič. Do delitve bo sicer prišlo na pobudo soproge, po vsej verjetnosti tudi zaradi tožb Vzajemne, najsi bodo upravičene ali ne.

»Kar je bilo pridobljeno v Sloveniji, je njeno, kar je v tujini, pa moje,« je zatrdil Jaklič. Po poročanju medijev naj bi imel v lasti več vil na hrvaški obali, tudi na otoku Korčula. Dodatnih nekaj naj bi imelo njegovo zagrebško podjetje M-Kontakt, na katerega naj bi se po neuradnih ugotovitvah kriminalistov prelilo 300.000 evrov iz poslov družbe S & T Slovenija z Vzajemno. Zaradi tega proti Jakliču poteka tudi kazenski postopek.

Upniki lahko izpodbijajo prenos lastništva

Čeprav bodo Jakličeve slovenske nepremičnine po novem pisane na soprogo, to ne pomeni, da bodo povsem varne pred upniki. Ti bodo lahko namreč izpodbijali prenos lastništva. Dokazati bodo morali, da sta Jakličeva to storila z namenom oškodovanja upnikov.