Novakova je spomnila, da je vlada drugega državnega sekretarja na finančnem ministrstvu dobila šele pred tremi dnevi. Tudi sama premierka Alenka Bratušek kot nekdo z izkušnjami s področja javnih financ bi po prepričanju Novakove morala ukrepati bistveno hitreje, še posebej v času, ko »nam grozi državni bankrot«.

Računsko sodišče ne more nadzorovati tuje lastnine in tujih vlagateljev

»Splošne fraze, da ne potrebujemo denarja, ampak čas, ne pomirijo mednarodnih finančnih ustanov,« je opozorila Novakova.

Po drugi strani je predsednica NSi zadovoljna, da nova vlada ni opustila projekta slabe banke in da ni spreminjala ekipe mednarodnih finančnih strokovnjakov. Kritična pa je do predloga, da bi računsko sodišče nadziralo poslovanje Slovenskega državnega holdinga in odvisnih družb. »Ne more računsko sodišče nadzorovati tuje lastnine in tujih vlagateljev,« meni Novakova.

Aktualna vlada ima lažje delo kot prejšnja

Sicer pa je predsednica NSi ocenila, da ima aktualna vlada lažje delo, kot ga je imela prejšnja. Sindikati so ji bolj naklonjeni, protesti so potihnili pa tudi opozicija se zaveda položaja, v katerem se je znašla država, je povedala. Meni pa tudi, da sedanje vlade ni pametno in ni pošteno spotikati, zato je napovedala konstruktivno, a tudi kritično delovanje.

Tudi zato ima Slovenija po mnenju Novakove še možnost, da se izogne mednarodni finančni pomoči. V primeru, da bo treba zanjo zaprositi, pa bo varčevanje še precej bolj drastično, kot ga je predvidela prejšnja vlada, je še dejala predsednica NSi.

Porodni krči ja, ukleščen porod pa ne

Prve poteze nove vlade po besedah predsednika SD Igorja Lukšiča kažejo na »precej porodnih krčev«, vseeno pa to po njegovem mnenju »ni bil ukleščen porod«. Na ugotovitev, da vlada še ni predstavila konkretnih ukrepov za izhod iz krize, Lukšič odgovarja, da se ukrepi še iščejo, ob tem pa poudarja, da si sam želi, da bi bili ukrepi dolgoročni.

Med porodne krče nove vlade predsednik SD uvršča nekatere »ponesrečene piarovske poizkuse; to, da mašinerija odločanja še ni dovolj dobro vzpostavljena; da imajo nekatere stranke težave znotraj sebe, ker niso bile pripravljene na vladanje; kot tudi to, da je na eni strani pomanjkanje kadrov, na drugi strani pa jih je preveč«. »Tu imamo zagotovo skupaj z vlado kar nekaj težav,« dodaja.

Težko je reči, kakšen je vpliv Jankovića

Med strankami, ki niso bile pripravljene na vladanje, Lukšič »v glavnem« uvršča PS in DL, »saj tudi v javnosti vidimo, da iz tega naslova letijo velike težave pri kadrovanju v vladi, pa tudi sicer«.

To, kakšen vpliv ima na delovanje vlade nekdanji predsednik PS Zoran Janković, se bo po Lukšičevih besedah še pokazalo. Kakšen je trenutni Jankovićev vpliv, je po oceni Lukšiča težko reči, »saj do zdaj vlada še ni vlekla takih potez, da bi bilo iz tega to lahko že zelo jasno razvidno«. »Bo pa zagotovo v naslednjih 14 dneh do enega meseca jasno, ali imamo opravka z očiščeno PS ali mora PS to še narediti,« je dodal.

Na vprašanje, kaj bo storila SD, če se bo izkazalo, da PS ni očiščena, pa odgovarja, da se bodo v stranki o tem odločali takrat, ko bodo to ugotovili.

Rešitve za izhod iz krize še iščejo

Na ugotovitev, da nova vlada nekih konkretnih ukrepov za izhod iz krize javnosti še ni predstavila, predsednik SD odgovarja, da se rešitve iščejo. Pri tem si v SD želijo, da se najdejo dolgoročne in ne samo kratkoročne rešitve. »Za nas namreč ni rešitev samo to, da se država zadolži, ampak je treba iskati dolgoročne rešitve,« je dejal.

Izjavo je Lukšič podal ob robu simpozija o Jožetu Pučniku, ki ga je v Ljubljani pripravil Inštitut dr. Jožeta Pučnika. Kot je Lukšič povedal, se simpozija udeležuje kot povabljeni razpravljavec na temo, s katero se strokovno ukvarja, to je Ideološki izzivi Slovenije - med liberalizmom, konservativizmom in socializmom. Razpravo o omenjeni temi vidi predvsem kot priložnost, da pove, kaj si misli o ideoloških delitvah.