S predlagano novelo zakona je želelo ministrstvo zapolniti pravne praznine, saj je določbe glede pogojev za registracijo verskih skupnosti in glede zaposlovanja duhovnikov v bolnišnicah ustavno sodišče razveljavilo. Predlog je tako vseboval manjkajočo podlago za sklepanje pogodb med bolnišnicami in verskimi uslužbenci za zagotavljanje duhovne oskrbe.

Glede registracije je predlog kot pogoj predvideval deset polnoletnih članov skupnosti. Pred razveljavitvijo določbe pa je bilo za registracijo potrebnih sto polnoletnih članov in deset let delovanja skupnosti v Sloveniji.

A v medresorskem in koalicijskem usklajevanju predloga novele, ki ji sicer verske skupnosti niso nasprotovale, se je po poročanju Dela zapletlo. Na ministrstvu za zdravje in v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije namreč menijo, da verska oskrba v bolnišnicah ne sodi v košarico storitev, ki bi jih lahko krili iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, iz katerega se pretežno financira dejavnost bolnišnic.

SD nasprotuje predlogu ministrstva

Na ministrstvu so, kot poroča Delo, določbo glede financiranja duhovne oskrbe bolnikov v drugem krogu usklajevanja umaknili in tako v noveli pustili le še pogoj za registracijo verske skupnosti. Takšnemu predlogu pa je nasprotovala SD.

"Predlog, ki ga je ministrstvo pripravilo, je za nas preskromen, zato mislimo, da se moramo dobiti in pripraviti celovit predlog, da ne bomo tega vsako leto spreminjali in načenjali," je dejal Lukšič. Kot meni, je treba urediti več stvari in ne samo to, o čemer je odločalo ustavno sodišče.

Na vprašanje, ali si bodo za celovitejšo spremembo zakona prizadevali pridobiti tudi soglasje največjih verskih skupnosti, ki so do večjih sprememb zakona zadržane, Lukšič odgovarja, da je najprej treba "v koaliciji doseči kakšno soglasje o tem, kaj si sploh predstavljamo pod ureditvijo teh odnosov".

Treba je urediti veliko stvari

Kot pojasnjuje, je treba urediti "vrsto stvari", izpostaviti pa ni želel nobene. V tem primeru bi se po njegovih besedah drugi "spravili na to področje in ga politizirali". Njihov predlog ureditve je po njegovih besedah zapisan v predlogu novele, ki ga je maja lani v zakonodajni postopek vložila skupina takrat opozicijskih poslancev SD in PS s prvopodpisano Majdo Potrata (SD), a ni dobil zadostne podpore.

V njem so med drugim predlagali odpravo državnega sofinanciranja prispevkov za socialno varnost duhovnikov. Verskim skupnostim bi se namenilo zgolj tisto, kar bi jim z donacijami od dohodnine namenili državljani. Prav tako je predlog predvideval tudi izenačitev svetovnonazorskih z verskimi skupnostmi.

Omenjeni predlog novele sicer ni bil edini, pred in po njem se je zvrstilo že več pobud in poskusov spremembe zakona, s katerimi bi uredili določbe, ki jih je ustavno sodišče razveljavilo leta 2010, in obenem tudi kakšne druge.