T. B., stara 35 let, po poklicu tehnolog prometa, že vse od konca šolanja neuspešno išče redno zaposlitev. Po nasvetu svetovalke na Zavodu RS za zaposlovanje se je lani prijavila za javna dela v Hospicu. »Bilo mi je zanimivo in sklenila sem poskusiti. Po treh krogih pogovorov sem bila sprejeta kot receptorka. Pogodbo sem sklenila od 1. septembra do konca lanskega leta,« je povedala T. B.

Ker je imel Hospic lani za javna dela zagotovljena sredstva za tri osebe (dve za pomoč starejšim in eno za pomoč pri izvajanju dejavnosti društva), od začetka tega leta pa le za eno za pomoč starejšim, je T. B. službo izgubila, in zdaj čaka na nov razpis za javna dela. »Čeprav sem prejemala le okoli 750 evrov bruto, z malico in prevozom 640 evrov neto, sem sklenila ostati v tej panogi. V špediciji, kjer sem pogodbeno delala prej, sem sicer zaslužila precej več, vendar pa se tam službe nikakor ne da dobiti,« je dejala T. B.

Alenka Pečenko iz Hiše hospica je pojasnila, da nameravajo tudi letos imeti po javnih delih tri zaposlene, zato so zavod zaprosili še za dve osebi za pomoč starejšim. Z zaposlenimi so zadovoljni, nekoliko manj pa nad odločitvijo Mestne občine Ljubljana (MOL), ki letos ne namerava prispevati sredstev. Lani je namreč Zavod RS za zaposlovanje namenil za zaposlitve po javnih delih 55, MOL pa 35 odstotkov plače, tako da je Hospic imel stroške le za izplačilo regresov. Letos se je delež zavoda sicer zvišal na 75 odstotkov, ker pa občina denarja ne bo prispevala, bodo preostalih 25 odstotkov zagotovili sami.

Na MOL so nam povedali, da so lani v 28 programih javnih del s področja socialnega varstva finančno sodelovali pri 39 zaposlitvah v višini nekaj manj kot 82.000 evrov. V okviru prvega javnega povabila za izbor programov javnih del za leto 2013 so odobrili sredstva za zaposlitev 54 oseb v 43 programih s področja socialnega varstva in petih oseb v dveh programih komunalnih dejavnosti v skupni vrednosti 103 tisoč evrov. Z izjavami o izvajanju programa v javnem interesu so, kot so še povedali, lani omogočili zaposlitev več kot 90 brezposelnim osebam, letos pa že 98.

Javna dela so namenjena najbolj ranljivim skupinam

Zavod RS za zaposlovanje je zaradi čedalje slabših razmer na trgu dela in vse več zanimanja za javna dela pred dnevi objavil novo javno povabilo za izbor programov javnih del za leto 2013. Na voljo je 8,9 milijona evrov, pri neprofitnih delodajalcih pa bo predvidoma dobilo zaposlitev dodatnih 1300 brezposelnih. Zavod je sicer marca zaradi razdelitve vseh 22 milijonov evrov sredstev predčasno zaprl prvo javno povabilo, objavljeno novembra lani, s katerim se bo v javna dela vključilo tri tisoč oseb.

Pogoji javnega povabila ostajajo enaki kot doslej. Za sofinanciranje stroškov zaposlitve brezposelnih se lahko prijavijo neprofitni delodajalci na področjih socialnega varstva, izobraževanja, kulture, varstva narave, komunale, kmetijstva in drugih sorodnih področjih. V javna dela se lahko vključujejo dolgotrajno brezposelni, ki so več kot dve leti neprekinjeno prijavljeni pri zavodu, brezposelni, mlajši od 30 let ali starejši od 50 let, brezposelni prejemniki denarnega nadomestila ali denarne socialne pomoči, brezposelni brez poklica, brezposelni starši invalidnih in dolgotrajno bolnih otrok, brezposelni po prestani zaporni kazni, brezposelni, ki živijo sami in imajo enega ali več vzdrževanih članov, brezposelni invalidi in Romi. Javno povabilo bo odprto do porabe razpoložljivih sredstev oziroma najkasneje do 7. oktobra.

Javna dela bodo po novemlahko izvajale tudi občine

Na ministrstvu za delo pravijo, da so javna dela pomemben program aktivne politike zaposlovanja, ki je namenjena socialni in delovni vključenosti brezposelnih, poleg tega pa se z njihovim izvajanjem dopolnjujejo oziroma razvijajo storitve za občane. Ministrstvu se ne zdi, da bi bilo javnih del premalo. Pri tem navajajo, da je bilo lani vanje vključenih 3760 brezposelnih, medtem ko je letos načrtovanih 4300 zaposlitev.

Na vprašanje, zakaj so javna dela omejena zgolj na neprofitne organizacije in na najbolj ranljive skupine brezposelnih, odgovarjajo, da jih k temu zavezujejo določila zakona, ki ureja trg dela. Sprememb glede tega ne načrtujejo, opozarjajo pa, da se s spremembo zakona, ki začne veljati v petek, uvaja možnost, da javna dela izvaja tudi občina, in sicer v primeru, da zagotovi 100-odstotno financiranje ter pridobi soglasje Zavoda za zaposlovanje. Brezposelna oseba je bila doslej lahko v javna dela vključena največ eno leto, po novem pa se bo lahko pri istem izvajalcu vključila še za eno leto, in sicer v šestih mesecih po izteku zadnje vključitve.