Država in EU naj bi v kranjsko komunalno omrežje vložili okoli 39 milijonov evrov. Celoten projekt, ki obsega čistilno napravo vodovoda z Bašlja in Krvavca in gradnjo kanalizacije v številnih manjših naseljih, je vreden 68 milijonov evrov. Kranj si obeta ogromno naložbo, a država je postavila ključen pogoj.

Bojan Homan, kranjski podžupan iz stranke SDS in odgovoren za projekt Gorki, pojasnjuje: »Država je spremenila pravila tako, da moramo zdaj mi izbrati izvajalce, potem sledi denar. Imamo pa soglasje, da lahko začnemo z razpisi za izvajalce, kar je realna podlaga za celotno naložbo. Toda obenem je jasno, da bodo dolgotrajni razpisi z možnimi pritožbami in revizijami nezadovoljnih pri izboru zadevo močno podaljšali oziroma lahko zdaj zagotovljena sredstva na ta način izgubimo.« Homan je ob tem opozoril, da so pri projektu gradnje čistilne naprave zaradi pritožb neizbranih izvajalcev že doživeli zamik za osem mesecev. Občina Kranj računa, da bodo aprila že izbrali izvajalce za čistilno napravo, še ta teden pa bodo objavili razpise za gradnjo kanalov na območju Bitnja in Žabnice v vrednosti 13 milijonov evrov, dela Kranja za 4,2 milijona evrov, in Kokrice za 4,6 milijona evrov. Najdražji projekt bo čistilna naprava za 95.000 ljudi, ki je ocenjena na 17,5 milijona evrov.

Kot že rečeno, mora občina poskrbeti, da bodo dela gotova do konca leta 2015, neuradno pa smo z vrha mestne oblasti dobili tudi informacije, da bo letos težko začeti tako veliko naložbo, ki jo bodo vodili sami s pomočjo projektne pisarne, ki bo za posamezne naloge najemala tudi zunanje sodelavce. Država bo v primeru, če projekt Gorki ne bi mogli uresničiti do postavljenih rokov, evropska sredstva dodelila drugemu projektu.

V kranjski politiki je mnenje o nujnosti te naložbe enotno, dejansko pa oblast Mohorja Bogataja do zdaj na državni ravni ni uspela pravočasno in učinkovito lobirati za projekt, ki po Homanovi oceni nima strokovnih pomanjkljivosti. Prav zaradi pregovorne nevoščljivosti kot tudi zapletenih razpisov in kasnejših možnih revizij je odložni pogoj države pravzaprav velika preizkušnja za kranjsko občino, morebitne izvajalce in tudi državo. Če ne bo šlo brez prepiranja, ki je v primeru knjižnice, ki je bila do zdaj največja naložba, privedla do revizije. Slednje bi lahko projekt Gorki pokopalo.