Pobudniki izredne seje so sicer želeli, da bi svetniki ponovno obravnavali javno izrečene grožnje njihovega kolega inžupanovega tasta Marjana Jerneja Viranta, čeprav se je Virant že na novembrski seji opravičil za svoje besede. Izredno sejo so zahtevali tudi zato, da bi obravnavali politično zlorabo ravnateljev ljubljanskih osnovnih šol in vrtcev ter »nedopusten in skrajno žaljiv odnos župana do ravnateljev«. Kot zadnjo točko so svetniki predlagali še sprejem sklepa, ki bi županu naložil, naj do najpozneje februarske seje mestnega sveta predloži program reševanja problematike določitve pripadajočih zemljišč k objektom v večstanovanjski lasti.

Pričakovano so bili svetniki SDS, NSi in Zelenih Slovenije razočaranih nad takšnim ravnanjem kolegov iz županove koalicije, saj so to občutili kot »zlorabo demokracije«.

Mestni svetniki MOL dali zeleno luč proračunoma za 2013 in 2014

Ljubljanski mestni svetniki so potrdili proračuna Mestne občine Ljubljana (MOL) za prihodnji dve leti, strinjali pa so se tudi z načrtoma razpolaganja z nepremičnim premoženjem občine. Na seji sicer ni bilo nekaterih mestnih svetnikov SDS in obeh svetnikov NSi, ki so ob koncu izredne seje oziroma na začetku redne napovedali obstrukcijo.

Svetniki so predlog odloka o proračunu MOL za leto 2013 z dopolnili sprejeli s 30 glasovi za in dvema proti, proračun za leto 2014 pa z 29 glasovi za in enim proti. Svetnik SD Gregor Istenič je v razpravi pozdravil dejstvo, da je za gasilce namenjenih dodatnih 50.000 evrov, Metka Tekavčič pa je dejala, da proračuna podpirajo ter da so veseli potrditve dopolnila župana, s katerim so se povišala sredstva za štipendije MOL. Dopolnilo so sicer sprva predlagali v svetniški skupini SD, nato pa umaknili, saj je dopolnilo s takšno vsebino vložil župan Zoran Janković.

Svetnik SDS Mirko Brnič Jager pa je bil do predlogov proračunov kritičen, saj je bilo po njegovih besedah na proračuna podanih veliko predlogov občanov, ki pa v večini primerov niso bili upoštevani.

"Niti na misel nam ne pride, da bi se spomnili na kakšen referendum, ker je to temeljni akt," pa je o proračunih dejala svetnica SDS Mojca Škrinjar. Pri tem je opozorila, da so se sredstva pri postavki vrtci zvišala, vendar ne tam, kjer je to bistveno. Glede proračuna za leto 2014 pa je dejala, da ga ne more podpreti, ker je za vrtce in šole namenjenega manj denarja.

Mestni svetnik Liste Zorana Jankovića Jani Möderndorfer je dejal, da ga veseli, da se je ohranila praksa usklajevanja proračuna s četrtnimi skupnostmi.

Brez razprave potrdili načrta ravnanja z nepremičnim premoženjem MOL

Med glasovanjem o dopolnilih proračunov je mestna svetnica DeSUS Meta Vesel Valentinčič opozorila, da se z dopolnili namenja več kot štiri milijone evrov občinskih sredstev za organizacijo Evropskega prvenstva v košarki 2013 in obnovo dvorane Tivoli, medtem ko so težave drugje. Pri tem je poudarila, da se štiri milijone na primer namenja za zdravstvo. Dodala je, da novi investiciji v športu zaradi evropskega prvenstva resno nasprotuje.

Predlog odloka o proračunu MOL za leto 2013 predvideva za dobrih 310 milijonov evrov prihodkov in nekaj več kot 307 milijonov evrov odhodkov, kar je pri obeh postavkah nekoliko manj, kot je bilo predvideno v osnutku proračuna. Zadolževanje je še vedno predvideno v višini šestih milijonov evrov.

Predlog odloka o proračunu MOL za leto 2014 pa načrtuje 312,9 milijonov evrov prihodkov ter 309,4 milijonov evrov odhodkov, kar je prav tako manj kot je bilo predvideno v osnutku proračuna. Tudi takrat je zadolževanje predvideno v višini šest milijonov evrov, je zapisano v gradivu za sejo.

Svetniki so brez razprave potrdili tudi načrta ravnanja z nepremičnim premoženjem MOL v vrednosti nad 200.000 evrov za leti 2013 in 2014. V letu 2013 občina načrtuje nakup nepremičnin v orientacijski vrednosti 3,2 milijona evrov, leta 2014 pa v vrednosti 4,4 milijona evrov. MOL si ob tem obeta, da bo prihodnje leto prodala za slabih 52 milijonov evrov svojega nepremičnega premoženja, leta 2014 pa za nekaj več kot 41 milijonov evrov.