Toš je poudaril, da nekdanji veleposlaniki iz lastnih izkušenj vedo, kje so meje dopustnega delovanja v državi gostiteljici. »Vseeno je, katera politična opcija v Sloveniji vam je bližja, toda ob tem nimate nikakršnega pooblastila za svoj politični aktivizem - za prodornost vaših političnih prepričanj,« je Toš v imenu Kluba slovenskih veleposlanikov zapisal v odprtem pismu Josephu Mussomeliju. Dodal je, da se oceni njegovega nesprejemljivega delovanja pridružujejo tudi mnogi njegovi kolegi, torej tuji veleposlaniki v Sloveniji.

»V Republiki Sloveniji predstavljate državo, ki jo Slovenci visoko cenimo kot steber demokracije in svobode. Žal, vaše politično delovanje v naši državi teh sijajnih lastnosti ne potrjuje. Celo več, v suvereni državi, vaši gostiteljici, si nenehno prilaščate svetovalno politično vlogo, ki v vsakem demokratičnem sistemu pripada le našim lastnim političnim organom in strankam. Vaše zavzemanje, za reševanje posameznih političnih vprašanj, zato žali dostojanstvo vseh zavednih državljanov, kot edinih nosilcev oblasti v Republiki Sloveniji,« so zapisali v odprtem pismu.

Poudaril je še, da ga je moral pred letom dni že predsednik Danilo Türk javno opozoriti, da njegovo vmešavanje v politične, povojne zadeve Slovenije ni skladno z njegovo vlogo veleposlanika. Klub slovenskih veleposlanikov Mussomelija opozarja, da če ne bo upošteval njihovih opozoril, si pridržujejo pravico, da od pristojnih organov zahtevajo tudi ostrejše ukrepanje.