Kljub krizi, ki je prizadela tudi javni sektor, so na ministrstvu za pravosodje in javno upravo pod vodstvom ministra dr. Senka Pličaniča v odstopu sprejeli zelo nenavaden sklep. Izvedeli smo namreč, da so se odločili za dokončanje projekta, ki je že nekaj let zamrznjen – za gradnjo nove sodne palače v Ljubljani, ki bi morala biti sicer po prvotnih načrtih končana že lani. Ministrstvo se je za uresničitev tega projekta odločilo v istem času, ko je brez službe na sodiščih ostalo okoli 250 zaposlenih po projektu Lukenda, ki jim zaradi krčenja proračunskih sredstev za sodstvo z novim letom niso mogli podaljšati pogodb o zaposlitvi za določen čas.

Projekt iz leta 2006

Na ministrstvu za pravosodje so gradnjo nove sodne palače napovedali že leta 2006. Takratni minister dr. Lovro Šturm je takrat celo dejal, da se bo gradnja pričela še isto leto, kasneje pa se je kot datum začetka gradnje omenjalo leto 2008 in kasneje še 2009, ko naj bi bila nova sodna stavba tudi končana. Še kasneje je minister Šturm »ugotovil«, da naj bi palačo »dokončali leta 2011 ali najkasneje 2012«, a se vse do danes na območju ljubljanskega potniškega centra ob Masarykovi ulici, kamor so jo umestili, še vedno ni zgodilo nič. Je pa ministrstvo v tem času, natančneje že leta 2007, izpeljalo arhitekturni natečaj, po katerem so določili tudi njeno končno podobo. Načrtovali so gradnjo ene stavbe s stolpiči, visokimi do sedem nadstropij, in mansardnimi prostori, medtem ko je predvidena kvadratura stavbe znašala 37.000 kvadratnih metrov, za kar naj bi skupaj plačali od 60 do 80 milijonov evrov.

Na ministrstvu so glede konkretnih aktivnosti, ki so jih sprožili za dokončanje projekta nove palače, precej skrivnostni, neuradno pa smo izvedeli, da so v ta namen ustanovili delovno skupino, v kateri sodelujejo tudi nekateri predstavniki različnih ljubljanskih sodišč. Gradnja nove sodne stavbe je bila po zatrjevanju ministrstva med njihovimi prioritetnimi naložbami, a je bila dinamika projekta v zadnjih letih odvisna od proračunskih sredstev, ki so bila na voljo.

Tako ministrstvo kljub vloženi vlogi v vsem tem času še vedno ni uspelo pridobiti niti gradbenega dovoljenja, zdaj pa so začeli proučevati druge možnosti financiranja tega projekta. »Denimo s prilivi od prodaje poslovno nepotrebnih nepremičnin, javno-zasebnim partnerstvom ali sredstvi Evropske unije,« pravijo na ministrstvu za pravosodje in dodajajo, da so se za prioritetno gradnjo sodne palače odločili predvsem zato, ker v Ljubljani različna sodišča delujejo na več kot 20 lokacijah, mnoga v najetih prostorih, za katere morajo vsako leto odšteti kar okoli 3,8 milijona evrov. V novi sodni stavbi naj bi svoje prostore med drugim dobili ljubljansko okrajno in okrožno sodišče ter delovno in socialno sodišče, delovanje večine ljubljanskih sodišč na eni lokaciji pa bo omogočilo racionalnejšo organizacijo dela, so prepričani na ministrstvu za pravosodje in javno upravo.

Prioritete bi morale biti drugje

A naši sogovorniki iz vrst sodstva, ki se v tem primeru niso želeli izpostavljati z imenom, ne delijo njihovega navdušenja. Večina se sicer strinja, da bi sodno palačo potrebovali, a bi morale biti zdaj prioritete drugje, saj kakšnih zelo resnih prostorskih težav sodišča trenutno vendarle nimajo. Po drugi strani so v pravosodju zaradi proračunskih negativnih rezov varčevali kak povprek in na pamet, zaradi česar je brez službe ostalo okoli 250 zaposlenih, večinoma sodnega osebja, čeprav so imeli na pravosodnem ministrstvu skoraj leto dni v rokah »varčevalne« predloge sodstva, s pomočjo katerih bi lahko prihranili več kot dovolj sredstev, da odpuščanja sploh ne bi bila potrebna.

Eden od dobrih poznavalcev sodstva nam je tako povedal, da trenutno »res ni bilo potrebe po sodni reformi, kakršne so se lotili na ministrstvu, sodstvo bi morali samo še nekaj časa pustiti pri miru, da bi uspešno končali 'boj' s sodnimi zaostanki, ob tem pa bi se lahko posvetili tudi racionalizaciji, predvsem z ukinjanjem nekaterih manjših sodišč, s čimer bi precej prihranili«. Drug sogovornik pa pravi, da se mu s stališča spodbuditve naložb in gradbenega sektorja ideja o dokončanju projekta sodne palače sicer ne zdi napačna, tudi zaradi velikih stroškov z najemninami za sodišča, a se mu v tem hipu zaradi finančne situacije ta projekt vseeno ne zdi realen. Vse prej kot posrečena pa se mu zdi tudi ideja za javno-zasebno partnerstvo, ki je v takšnih primerih povsem neumestno.