Propad kmetij

"Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) ostro nasprotujemo novemu davku. Ta bo grobo posegel v ekonomski položaj slovenskega kmetijstva, posledično pa bo zaradi nezmožnosti plačila davka propadla marsikatera kmetija ali pa se bo razprodala tujcem," je na današnji novinarski konferenci izpostavil predsednik KGZS Cvetko Zupančič.

KGZS zato po njegovih besedah zahteva, naj se pripravi ustrezna oprostitev pri plačilu davka za kmetijska in gozdna zemljišča ter za stavbe, ki so namenjene kmetijski proizvodnji in stanovanju oseb, ki se ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo.

To pojasnjujejo z dejstvom, da so gospodarska poslopja kmetij in stanovanjske površine osnovna sredstva za opravljanje kmetijske dejavnosti. Poleg tega so, kot je spomnil Zupančič, ta zemljišča že obdavčena na podlagi katastrskega dohodka. Iz predloga zakona ni jasno, kako bi se ta dvojna obdavčitev preprečila.

Za povprečno kmetijo najmanj 1000 evrov davka

Na zbornici so izračunali, da bi za povprečno veliko slovensko kmetijo, ki po podatkih statističnega urada zajema stanovanjsko hišo, hlev, kozolec in 6,4 hektarja obdelovalnih površin, davek na nepremičnine znašal najmanj 1000 evrov.

Če ima kmetija še nezazidana stavbna zemljišča, bo davek še višji, saj se za zemljišča z neizkoriščeno rabo za gradnjo stavb predvidena 1,5-odstotna davčna stopnja. Marsikatera občina je namreč določala gradbene parcele za stanovanjsko rabo in industrijske cone mimo volje lastnikov nepremičnin.

V KGZS so opozorili, da kmetijskih in gozdnih zemljišč v Sloveniji ne uporabljajo samo lastniki, saj so ta v skladu z ustavo namenjena širši družbeni funkciji v obliki prostega prehoda in nabiranja plodov. "Če lastnik nima 100-odstotne lastninske pravice, naj država ne posega s 100-odstotno obdavčitvijo," je dejal Zupančič.

Zbornica opozorila na nepravilne podatke že leta 2010

Zbornica je že leta 2010, ko se je izvajalo množično vrednotenje nepremičnin, pristojne državne ustanove opozorila na neprimerne in napačne podatke, ki se vodijo v registru nepremičnin. Podatki že več let niso bili obnovljeni, kar kot eno večjih težav v predlogu zakona omenja ministrstvo. Lastnikom nepremičnin je treba po njihovem mnenju dati dovolj časa, da podatke, ki jih morajo popraviti sami, ustrezno uredijo, vse ostale podatke, kot so podatki v zemljiškem katastru, pa naj uredi geodetska uprava po uradni dolžnosti.

Pri davku na nepremičnine se bo po opozorilih KGZS znova odprla problematika javne infrastrukture, zlasti občinskih cest, vodovodov, kanalizacije, elektrovodov, ki so neodmerjene zgrajene na zasebnih zemljiščih. Vrednost sicer kmetijskega ali gozdnega zemljišča pa je zato zaradi dejstva ceste, ki je stavbno zemljišče, občutno višja, so izpostavili. V KGZS zato pričakujejo, da se bodo občine lotile urejanja vseh še nerešenih delov nepremičnin.

Finančno ministrstvo je predlog zakona v javno obravnavo poslalo 7. junija. Po njem bodo obdavčene vse vrste stavb in zemljišč, prihodki pa se bodo delili med državo in občinami. Davek bi uvedli leta 2014, nadomestil pa naj bi davek od premoženja, nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč in pristojbino za vzdrževanje gozdih cest.

KGZS bo ministrstvu posredovala svoje pripombe in predloge. Ob tem pričakuje konstruktiven dialog. V primeru, da ne bo posluha, pa v zbornici ne izključujejo nepokorščine, je sklenil Zupančič.