Drugi dan obiska bosta visoka gosta iz dežele vzhajajoče sonca obiskala univerzo v Ljubljani, kjer se bosta med drugim srečala s študenti japonologije. Nato si bosta ogledala Postojnsko jamo, čipkarsko šolo v Idriji ter idrijski mestni muzej na gradu Gewerkenegg.

Zadnji dan bo cesarski par na gradu Brdo sprejela še premierka Alenka Bratušek. Nato ju čaka še ogled Bleda, kjer bosta obiskala grad in otok ter zasadila japonsko češnjo.

Drugi sin japonskega cesarja Akihita in njegova soproga Kiko bosta Slovenijo obiskala v luči lanskoletne 20. obletnice vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama.

Slovenijo je japonski cesar obiskal že v preteklosti

Veber je uvodoma izrekel zadovoljstvo nad visokim obiskom, posvečenem 20. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov, ki sta jo državi praznovali lansko leto. Ob tej priložnosti je izrekel čestitke vsem diplomatom, ki so v tem obdobju vzpostavljali in ohranjali dobre odnose.

Izrazil je prepričanje, da je bil tudi letošnji obisk Pahorja na Japonskem uspešen in da je še dodatno utrdil vezi med državama. Poudaril je, da v DZ obstaja skupina prijateljstva z Japonsko, kar po njegovih besedah kaže na interes poslancev po dobrih parlamentarnih odnosih, in ob tem izrazil tudi željo, da se dobri odnosi nadaljujejo.

Kot je dejal, "si štejemo v čast", da so predstavniki cesarske družine Slovenijo obiskali že v preteklosti. Japonski princ Akišino se je strinjal, da so stiki s cesarsko družino že dolgotrajni.

Tako sta leta 1976 Slovenijo obiskala sedanji cesar Akihito in cesarica Mičiko, ki sta po besedah princa Akišina ohranila lepe spomine na Slovenijo. Slovenijo je leta 2000 obiskala tudi prinčeva mlajša sestra Sajako, ki se je po njegovih besedah domov vrnila prav tako z lepimi vtisi.

Veber je še poudaril, da je Slovenija sicer majhna, a zelo raznolika država. Dejal je, da veliko pozornost namenjamo ohranjanju narave in pri tem omenil zakon o ohranjanju narave in direktivo EU o habitatih. Poudaril je, da si tudi v prihodnosti želimo ohranjati naravo, kulturo in pridobivati znanja, ki pa so po njegovih besedah povezana tudi z državami, kot je Japonska, ki je tehnološko napredna in predstavlja izziv mladim raziskovalcem v Sloveniji.

Princ Akišino se je v pogovoru zahvalil za vse izrečene besede spodbude, ki so jih prejeli po hudem potresu, ki je marca 2011 prizadel Japonsko.

Slovenija in Japonska sta diplomatske odnose vzpostavili oktobra leta 1992, od leta 1993 pa v Tokiu deluje slovensko veleposlaništvo, medtem ko je Japonska svoje veleposlaništvo v Ljubljani odprla leta 2006.