Ni problem v Janezu Janši ali Alenki Bratušek

»Po našem mnenju ni problem v Janezu Janši ali Alenki Bratušek. Lahko se postavi nekoga tretjega, pa bo zgodba ista. Problem je v sistemu, v katerem lahko režeš glave v nedogled, saj sam sistem omogoča rojevanje novih,« je pojasnil Peter Petrovčič s protestnega gibanja Kričač. V to je po njegovem mnenju treba poseči z vsemi možnostmi, ki jih ponuja ustavna pravica vsakega državljana, in sicer s pomočjo represivnih organov in odločno politiko vlade. »Za nas ni levih ne desnih, so samo tisti, ki imajo in tisti, ki nimajo,« je dejal Petrovčič. Poudaril je še, da bi morali biti moralna in etična odgovornost nujni pri zasedanju vodilnih položajev v državi.

Kot prednostno zahtevo je izpostavil reformo v zdravstvu. »Na shodu za ohranitev javnega zdravstva, 25.6.2013, so bile podane zahteve po reformnih spremembah in obračunu s korupcijo v javnem zdravstvu. Te pa niso niti približno uresničene, čeprav so trenutne akcije posebne skupine organov pregona (NPU) morebiten pokazatelj politične volje oblastnikov do obračuna s korupcijo in neznaten premik od vztrajnega sprenevedanja in zanikanja obstoja sistemske korupcije v vseh sferah naše družbe,« so zapisali v gibanju Kričač. Akcijo NPU pozdravljajo in upajo na nadaljevanje začetega, so pa mnenja, da je potrebno odločneje zahtevati spremembe ureditve znotraj resorjev, da do podobnih primerov sploh ne bi več prihajalo, je bil jasen Petrovčič.

Druga prednostna zahteva je noveliranje vseh pogodb nadzornih svetov bank pri slabih posojilih v dobi, ko so se ta odvijala in obtožba sodelujočih. »Če drugega ne, bi morali zamenjati nadzorne svete, direktorje, vodstva v bankah, ker osem milijard ni malo, in to bodo čutile prihodnje generacije,« je poudaril Petrovčič. Dejal je, da do korupcije preprosto ne bi smelo prihajati, predvsem ko govorimo o javnih proračunskih sredstvih.

Pomembna sta volja in skupno delo

Glede politične volje je dejal, da se parlamentarne stranke do sedaj več kot očitno niso ukvarjale niti z vizijo niti s politiko niti s strategijo, ampak s taktiko. »Želele so ohraniti dosedanje ozko in kratkoročno ravnanje povampirjenega neoliberalnega sistema. Nikoli ni bil v ospredju nacionalni interes, zato pa smo tukaj, kjer smo,« je dejal Petrovčič.

Rešitev, pravi, je predvsem v interesu same politike, ki bi morala delovati kot koordinator same stroke, ki jo mora sama postaviti, s kadriranjem, ampak s stroko. »Politika se ne bi smela vmešavati v gospodarske zadeve, ampak bi morala koordinirati samo stroko. Predvsem sta tu pomembna volja in skupno delo. Zaenkrat te volje ni.«

Glavni namen tokratnega pozivanja na shod je, da strnejo zahteve z ultimatom vladi, da do 31.3.2014 pripravi natančne ukrepe in zakonske spremembe ter jih predstavi širši javnosti.