Po Janševi oceni so stalni poskusi zaletavanja v realno stanje zelo dragi, to pa plačujemo vsi. »Ampak očitno je to cena, ki jo moramo plačati in jo bomo plačali,« je dejal.

Pučnik je skušal delovati pošteno

Poleg Janše sta v uvodni razpravi - ta je predstavila Pučnika kot človeka in politika - nastopili še Barbara Brezigar, ki ji je Pučnik pomagal načrtovati predsedniško kampanjo leta 2002, Vera Ban, ki je bila dolga leta tesna Pučnikova sodelavka, in zgodovinarka Andreja Valič Zver.

Brezigarjeva je povedala, da je bil Pučnik človek, ki je skušal delovati pošteno. Tako tudi, ko se je leta 1990 potegoval za predsednika predsedstva RS, ni želel dajati obljub, za katere je vedel, da jih ne bo mogel uresničiti, je dejala.

Imeli smo Havla, a tega nismo znali izkoristiti

Po njenih besedah se je Pučnik, od smrti katerega je letos preteklo 10 let, boril za politični sistem, »ki bo enkrat za vselej onemogočil, da bi se lahko katera koli stranka znova polastila države, kot da je ta njena lastnina«. S tem v zvezi je Pučnika primerjala s češkim predsednikom Vaclavom Havlom in ocenila, da smo Slovenci imeli svojega Havla, vendar tega nismo znali izkoristili.

Dodala je še, da bi slovenska politika danes potrebovala politika kova Jožeta Pučnika.

Ključni akter slovenske osamosvojitve

Vera Ban, ki je Pučnika poznala vse od takrat, ko se je v času demokratičnega vrenja iz Nemčije vrnil nazaj v Slovenijo, se ga spominja kot dobrega in poštenega človeka, »ki mu je bila domovina vse«. »Bil je človek, ki mu je bilo malo mar, kdo je kdo. Bil je v nenehnem pogonu. Ni bilo trenutka, da ne bi nekaj počel ali ustvarjal,« ga je opisala.

Valič Zverova pa ga je označila kot ključnega akterja slovenske osamosvojitve ter kot človeka, ki je bil načelen in zvest idealom. Ugotovila je tudi, da je Pučnikova misel danes še vedno premalo primerno ovrednotena.

Demokracija kot pot k resnici

Pozdravni nagovor na Pučnikovih dnevih, ki so se začeli danes, končali pa se bodo v petek, je imel sicer Bernard Brščič. V svojem nastopu je ugotovil, da je bila za Pučnika demokracija pot k resnici. »Ravno njegova resnicoljubnost pa nam je lahko v teh zagatnih časih kažipot, ko skušamo vplivati na družbene dogodke,« je dejal.

Danes so na Pučnikovih dnevih spregovorili še o ideoloških izzivih Slovenije, za v petek pa sta predvideni še dve razpravi. Na prvi bodo razpravljavci skušali osvetliti aktualnost Pučnikove politične in socialne misli, na drugi pa bodo spregovorili o normalizaciji Slovenije, tudi kot morebitnemu izzivu za novo slovensko pomlad.