Vladne stranke si pri fiskalnem pravilu ne želijo neke rešitve

Janša, ki je na predstavitvi svoje knjige Za kulturo življenja komentiral nekatere aktualne zadeve, je tudi sicer prepričan, da je zniževanje plač v javnem sektorju v tem trenutku napačen korak. »Linearno znižanje plač je bilo izvedeno lani, letos pa bi moralo priti do fizičnega krčenja administrativnega dela javnega sektorja. Ta je namreč za 20 odstotkov prevelik in dokler se to ne zgodi, dokler se ta strošek delovanja države ne zmanjša, toliko časa ne bomo začeli odpravljati trajnega vzroka, zaradi katerega smo v krizi,« je dejal.

Predsednik SDS je komentiral tudi možnost dogovora za sprejetje fiskalnega pravila, o katerem naj bi DZ glasoval v petek. Po Janševi oceni že to, da je omenjeno pravilo na sejo uvrščeno brez točke o referendumskih spremembah, kaže na to, da si vladne stranke »tukaj ne želijo neke rešitve«.

Brez fiskalnega pravila se ne bomo mogli več zadolžiti

Sam tudi sicer ne razume »licitiranja« o tem, kdaj na bi bilo uvedeno fiskalno pravilo. »Če namreč pravila ne sprejmemo in krmila ne obrnemo iz smeri, v katero se obrača, bo tako ali tako brezpredmetno govorjenje o tem ali se še lahko zadolžimo, ker se več ne bomo mogli,« je opozoril.

Glede informacije, da bi na temo ustavnih sprememb utegnil biti še en sestanek vseh parlamentarnih strank, pa je Janša pojasnil, da jih glede tega ni kontaktiral nihče. »Na zadnjem sestanku je bilo sicer govora o tem, da je nekaj takega možno. Tudi predsednik republike se je ponudil, da bi lahko pri tem iskal neko rešitev, vendar za zdaj ni nobenih predlogov,« je dodal.

Splošnemu rezanju v javni sektor nasprotuje

Janković sicer nasprotuje splošnemu rezanju v javnem sektorju in je prepričan, da je treba prej »preveriti, kaj se potrebuje in kaj je dobro«.

Ukrepi za izhod iz krize, ki jih predlaga vlada, so po mnenju Jankovića edini možni. Ponovil je, da je sicer sam naklonjen dvigu splošne stopnje DDV, nasprotuje pa dvigu znižane stopnje DDV. Prepričan pa je, da se celoten znesek dviga obeh stopenj ne bo poznal na cenah.

Nasprotuje vnosu fiskalnega pravila v ustavo

Še enkrat je dejal tudi, da nasprotuje vnosu fiskalnega pravila v ustavo, saj vpisa nihče ne zahteva. »Zahtevajo rezultate, ki so vidni v proračunu,« je pojasnil in dodal, da se bo morala Slovenija v krizi, v kateri je, znajti sama, saj ji nihče ne bo pomagal.

Janković je komentiral tudi raziskavo svetovalnega podjetja Ernst & Young, ki je pokazala, da je delež menedžerjev v Sloveniji, ki menijo, da je podkupovanje v gospodarstvu običajna praksa, 96 odstotkov. »Jaz trdim, da to ni res in da je ta anketa narejena brez kakšne strokovne podlage,« je povedal Janković in dodal, da je o sodelovanju v raziskavi vprašal nekatere znance, ki so direktorji. Dejal je, da kogarkoli je vprašal, v raziskavi ni sodeloval.