"Tisti, ki je vložil referendumsko pobudo na proračun, iz katere lahko nastane zahteva, je naredil nekaj, kar je izven meja zdrave presoje," je poudaril Janša ob prihodu na drugi dan zasedanja vrha EU.

"Kot zdaj kaže, tudi če se nič nadaljnjega ne zgodi, ustavno sodišče zagotovo ne bo moglo intervenirati v času do novega leta, kar pomeni, da bomo v januar zagotovo šli z zasilnim financiranjem," je pojasnil premier.

To pa po njegovih besedah ogroža vse. "Najbolj skrbi, da takšno zasilno financiranje ne ogroža samo nekaterih institucij, na primer vaše televizije, ki bo brez virov za delovanje, ampak ogroža uporabo tistih sredstev, ki so pravzaprav edina na voljo za ponoven zagon rasti, to je sredstev iz evropskih skladov," je opozoril in položaj ponazoril na primeru RTV.

Slovenija ima po besedah predsednika vlade še velik del nepočrpanih milijonov iz obstoječe finančne perspektive 2007-2013.

"Proračun je v razvojnem delu osredotočen na uporabo teh sredstev. Če bo zdaj blokiran, bomo zamudili čas, ker nam teče že voda v grlo zaradi zamud iz prejšnjih obdobij. V času, ko najbolj potrebujemo te stotine milijonov evrov za investicije, novo rast in delovna mesta, bo dostop do teh sredstev zaradi blokiranja lastnega proračuna pravzaprav preprečen," je še opozoril.

Po oceni sindikatov javnega sektorja je vlada tista, ki se vede nerazumno

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije v odzivu na izjavo premiera Janeza Janše, da je referendumska blokada proračuna sabotaža razvoja in nerazumno ravnanje, odgovarjajo, da je "izrazito nerazumno ravnanje vlade, ki pričakuje, da bodo zaposleni pristali na to, da jih postavi pred izvršena dejstva".

"Kljub našemu pozivu, naj se vlada začne pogajati in nam s tem prizna pravico, ki gre predstavnikom delavk in delavcev v vseh demokratičnih državah, torej da lahko zastopajo interese, povezane s pogoji in ceno dela, ni resnih premikov," je na novinarski konferenci po današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) dejal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. "Krivda za nastalo situacijo je v celoti na strani vlade in temu ne more uiti," pravi.

Predsednik ESS Drago Lombar pa je dodal, da so stališča sindikatov jasna: "Glede na to, da ni bilo dogovarjanja in dogovora, je jasno, da preko tistega, za kar se zavzemamo, ne moremo iti niti za ceno referenduma."

"Še bolj pa nas skrbi, da premier govori, da je glavni problem v Sloveniji referendum," je dejal. "Referendum je za nas še edino zagotovilo, da je država v lasti državljanov. Če tega instrumenta ne bi imeli, se vprašajmo, kje bi danes bili," je pozval.

Lombar je kot problem v Sloveniji ocenil, da nimajo sogovornika in "da nekdo vztraja pri stališču 'vzemi ali pusti'". "To niso pogajanja," je opozoril.

Referendumska blokada proračuna je "sabotaža razvoja in življenja sedanjih in prihodnjih generacij", je namreč danes v Bruslju opozoril premier Janez Janša. Zasilno financiranje po dvanajstinah po njegovih besedah ne ogroža le delovanja nekaterih institucij, ampak tudi uporabo evropskih sredstev, ki so edina na voljo za zagon rasti.

"Tisti, ki je vložil referendumsko pobudo na proračun, iz katere lahko nastane zahteva, je naredil nekaj, kar je izven meja zdrave presoje," je poudaril Janša ob prihodu na drugi dan zasedanja vrha EU.

Predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so 12. decembra v državni zbor vložili 13.280 podpisov za začetek postopkov za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014. Ne strinjajo se namreč z znižanjem mase plač za zaposlene v javnem sektorju.