Kot je Zoran Janković pojasnil na današnji tiskovni konferenci, pri njem ni šlo za povečanje premoženja, ampak KPK ugotavlja tveganje za sistemsko korupcijo. »Vse navedbe zavračam, to lahko tudi dokažem,« je bil jasen. Dodal je še: »Moje premoženje je ves čas isto. Prijavil sem ga leta 2006.«

Zgodi se, da kdo kdaj kaj pozabi prijaviti ...

Janković je izpostavil, da je sicer nekaj stvari res pozabil prijaviti, a da se to zgodi. Premoženjsko stanje pa se mu je, kot je dejal, vmes celo zmanjšalo. Ker se premoženje v času mandata ni spreminjalo, ni ničesar prijavljal, je pojasnil. »Vir premoženja je pri meni znan. V korupciji nisem bil nikoli udeležen.«

Razložil je, da je bil na KPK samo enkrat, pravi pa, da ni res, da bi ji bilo treba vsako leto javljati stanje premoženja. »Ker se moje ni povečalo, tega nisem javljal. Denarni tok, ki mi ga očita komisija, je vračanje kredita Zoran Jankoviću.«

Na vsa vprašanja so dobili odgovore

»Pogovor, ki ga je KPK opravil z menoj, je bil korekten. Na vsako vprašanje so dobili odgovor. Imeli so vse možnosti, da pregledajo, kar želijo. Rekel sem jim celo, naj povedo, če še kaj potrebujejo,« je pojasnil. »KPK sem še vedno na razpolago. Kaj so korupcijska tveganja, ne znam povedati. Kako naj dokažem, da imam prav?« se je vprašal. Izpostavil je, da KPK nikjer ne trdi, da je bil koruptiven.

Poudaril je, da Mestna občina Ljubljana posluje transparentno in zakonito. Kot je poudaril, ni niti evro z mestne občine prišel na njegov račun.

Odstop - spoštovanje političnih standardov ali priznanje krivde?

Janković je dejal, da bi bil odstop najmanjši problem. A bi z njim komisiji priznal, da ima prav.

»Če bi danes odstopil, bi 25 odstotkov ljudi reklo, da spoštujem neke politične standarde, 25 pa bi jih reklo, da sem odstopil, ker sem kriv,« je prepričan. »Za svojim delom stojim, čeprav mi ni prijetno in mi ni prav, kar govorijo,« je še rekel.

Kaj bi moral storiti Janez Janša, ljubljanski župan ni želel komentirati.

Bančni podatki, ki jih je zbrala komisija, kažejo, da je Janković od nastopa županske funkcije leta 2006 dalje na svoje bančne račune v Sloveniji skupno prejel 2,99 milijona evrov. Od tega je približno 2,4 milijona evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom.