Vlada je na današnji seji sprejela program financiranja letošnjega državnega proračuna, s katerim se bo omogočilo refinanciranje dolgov, ki zapadejo v odplačilo v prihodnjih dveh letih. O datumu izdaje novih državnih obveznic se bo odločala glede na trenutne razmere.

"Sledili bomo trendom na mednarodnih finančnih trgih in se o refinanciranju zadolževanja odločali v trenutkih, ki bodo najbolj ugodni," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal premier Janez Janša, ki po odhodu Janeza Šušteršiča iz vlade z današnjim dnem sam prevzema naloge finančnega ministra. Ob tem je izrazil upanje, da bo položaj v Sloveniji čim bolj stabilen in bodo pribitki na slovenske obveznice čim nižji.

Po odstopu nekaterih ministrov je Janša na tiskovni konferenci dejal: "Žal mi je, da je minister za finance v svojem zaključnem govoru naredil nekaj, kar meče senco na dostojanstveno slovo." Janša je hkrati zanikal izjave dosedanjega finančnega ministra, da vlada blokira program financiranja državnega proračuna. Predlog finančnega ministrstva je namreč vseboval določbo, po kateri se lahko Slovenija le na podlagi odločitve finančnega ministrstva v prihodnjih dveh letih zadolži za do 4,2 milijarde evrov.

»Finančno ministrstvo nima v rokah samostojne odločitve«

Vlada je zahtevala, naj se gradivo dopolni z določbo, po kateri o vsakokratni izdaji obveznic odloča vlada, česar pa na finančnem ministrstvu niso storili. Zato ga je umaknila z dnevnega reda prejšnje seje, je pojasnil Janša. "Ministrstvo za finance ne glede na to, kdo ga vodi, nima v rokah samostojne odločitve, kdaj se bo zadolžilo za milijardo ali dve. O tem bo odločala vlada," je poudaril.

Šušteršič je namreč v četrtek v DZ dejal, da so na ministrstvu že januarja pripravili vse potrebno za novo izdajo dolarske obveznice, vendar pa da je predsednik vlade naročil ustavitev teh aktivnosti. Zdaj je bilo gradivo popravljeno in vlada ga je danes sprejela.

Janša je kot neutemeljene zavrnil tudi Šušteršičeve navedbe, da na dnevni red seje vlade prav tako niso bila uvrščena imenovanja vodilnih v slabi banki, ki se ustanavlja.

"Dogovorjeno je bilo, da se med neizvršne in izvršne direktorje slabe banke ne imenujejo ljudje, ki so doslej kakorkoli sodelovali pri vodenju ali nadzoru bank, ki jih zdaj saniramo," je dejal in pojasnil, da eden od predlaganih kandidatov tega pogoja ni izpolnjeval. Postopki z ustreznimi kandidati bodo stekli v prihodnjih dneh, je napovedal.

Na seji vlade obravnavali tudi poročilo o zagovoru pred arbitražnim sodiščem

Vlada je na zaprti seji še tretjič obravnavala poročilo o zagovoru pred arbitražnim sodiščem. Danes so prvič obravnavali memorandum, je poudaril. Vlada ni potrdila gradiva za zagovor pred arbitražnim sodiščem. Predlaga, da gradivo na izredni zaprti seji obravnava državni zbor, vendar najkasneje do vključno ponedeljka. Obstajata dva predloga, vendar ugotavljajo, da memorandum v celoti sledi zgolj enemu. Vsebina drugega predloga ni skladna s sklepom o zaščiti slovenskih interesov, ki ga je DZ sprejel leta 2009. "DZ naj se odloči, kakšno besedilo bomo potem poslali arbitražnemu sodišču." Odločitev po Janševem mnenju ni strateško usodna, je pa pomembna. Sloveniji arbitražnega sodišča najverjetneje ne bo potrebno prositi za odložitev rokov, je dejal Janša.

Janša: SDS se bo glede Koren Gombočeve odločala na podlagi ugotovljene materialne resnice

V primeru poslanke SDS Alenke Koren Gomboc so v igri konkretni dokumenti, kjer je možno z neodvisno strokovno ekspertizo ugotoviti njihovo pristnost, zato se bo materialna resnica lahko ugotovila, je dejal Janša. Kot je napovedal, bo stranka ravnala v skladu s temi ugotovitvami.

Kot smo poročali tudi pri Dnevniku, naj bi Koren Gombočeva ponaredila spričevalo o zaključnem izpitu na Srednji trgovski šoli Maribor. Pri pojasnjevanju ponarejenega spričevala preiskovalcem naj bi predložila priporočilo, ki naj bi ga po redni odpovedi delovnega razmerja dobila od SKB banke. A tudi to priporočilo naj bi bilo ponarejeno.

Janša je poudaril, da se v SDS odločajo na podlagi ugotavljanja materialne resnice in da bo tako tudi tokrat. Dejal je, da so bili tako primeri, ko je ugotavljanje materialne resnice pokazalo, da je bil "medijski stampedo" upravičen, in primeri, ko se je izkazalo, da je šlo zgolj za medijsko diskreditacijo.

Na seji so obravnavali tudi nominacijo Pedra Opeke za Nobelovo nagrado. S tem so se seznanili in ugotovili, da ima kandidatura velike možnosti za uspeh in vanj verjamejo. "Če si kdo zasluži to nagrado, je to on," je dejal Janša.

Ljubljana, 1. februarja (STA) -

Preberite še:

Janša finančno ministrstvo začasno prevzema sam