V organizaciji državnega sveta in Zveze veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) v DS danes poteka prvi v vrsti posvetov o obdobju slovenskega osamosvajanja. Na njem udeleženci razpravljajo o vlogi Teritorialne obrambe (TO) pri vzpostavljanju in zavarovanju slovenske osamosvojitve.

Predsednik ZVVS Ladislav Lipič je v nagovoru udeležencem izrazil željo, da bi prihajajoči posveti prispevali k boljšemu razumevanju tistega časa. V času osamosvojitvene vojne je bil za uresničitev skupnega cilja pomemben prispevek vsakega posameznika, je dejal.

Jakič je med drugim izpostavil, da so izkušnje, pridobljene v vojni za Slovenijo, dragocene tudi za današnjo Slovensko vojsko, ki »je kljub svoji mladosti in sorazmerni majhnosti mednarodno primerljiva, učinkovita ter usposobljena za to, da brani domovino«.

Osamosvojitev nam je po njegovih besedah prinesla pomembno izkušnjo zmage in zavedanja, da zmoremo biti državljani in državljanke v boju za skupni cilj resnično enotni. »Strpen dialog in medsebojno spoštovanje sta tudi med temeljnimi podlagami za izhod naše države iz krize,« je poudaril. Tudi danes je med slovenskimi državljankami in državljani po njegovem prepričanju veliko pozitivne energije in volje po doseganju skupnih ciljev, je prepričan minister.

Jakič je ob robu posveta še pojasnil, da na vlogo TO v času osamosvajanja gleda »zelo pozitivno«. Poudaril je, da sam pripada politiki, ki je odločitve sprejemala. »Tako kot so pripadniki TO imeli hrabrost, da so se postavili po robu JLA, je imela ta pogum tudi politika, ki je od 1985 protestirala zoper enopartijski sistem, ki je kršil človekove pravice in temeljne svoboščine,« je pojasnil.

Nekdanji predsednik republike Milan Kučan pa je ob robu posveta ocenil, da čas osamosvajanja po dveh desetletjih zahteva strokovno in neobremenjeno razpravo. Interpretacije tedanjih dogodkov so bile namreč doslej po njegovi oceni v glavnem ideološke in politične. »Zmagovalec te vojne takrat in v celem procesu osamosvajanja je bilo slovensko ljudstvo,« je poudaril Kučan.

Po beseda predsednika DS Mitje Bervarja je bila ustanovitev TO leta 1968 zgodovinsko dejanje, ki je oborožene sile povezalo z ljudmi. Za razliko od JLA je imela TO med ljudmi velik ugled, njeno zavzeto delo pa se je najbolj pokazalo v letih 1990 in 1991.

Ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite z ustrezno organizacijsko strukturo in dejanja, ki so sledila v letih osamosvajanja, so le še potrdila, da »smo imeli v Sloveniji v kritičnem trenutku dobro pripravljene in usposobljene oborožene formacije«.Te so v preizkušnji, ki jo je prinesel prelomni trenutek odločitve o slovenski državnosti odigrale ključno vlogo, je poudaril Bervar.