V skladu s sklepom sveta DeSUS bodo 22. februarja odstopne izjave dali predsednik DeSUS in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, minister za zdravje Tomaž Gantar, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Janez Ujčič in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl.

Jasnič je odstopno izjavo z mesta državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade že podal 24. januarja.

Erjavec je po sprejetju sklepov pojasnil, da bodo za oblikovanje projektne vlade sestanki potekali že ta teden oziroma da bodo ti sestanki v prihodnjih dneh zelo intenzivni. "Če ne bomo konstruktivne nezaupnice vložili na prvi redni seji DZ, bomo od tega vedno bolj oddaljeni in bliže predčasnim volitvam," je povedal.

Pomagali pri iskanju novega mandatarja

Pritrdil je, da se bo tudi DeSUS angažiral pri iskanju novega mandatarja. O konkretnih imenih še ne govori, dejal je le, da bo to nekdo, ki je pač sposoben voditi projektno vlado.

Erjavec se je na začetnih pogovorih za oblikovanje projektne vlade že sestal z začasno vodjo PS Alenko Bratušek. Ugotavljali so, ali možnost take vlade sploh obstaja. Kot je danes pojasnil Erjavec, ne gre namreč le za vprašanje popolnega umika Zorana Jankovića z vrha PS, temveč tudi za vprašanje, kaj bo taka vlada počela in koliko časa.

Strinjajo se, pravi, da bi bilo dobro, če bi projektna vlada delala vsaj do evropskih volitev, do junija prihodnje leto. V tem času bi opravili nekatere nujne projekte, saj kriza po Erjavčevih besedah narekuje, da "moramo delati še naprej".

Prvak DeSUS je pojasnil še, da se je glede take vlade že pogovarjal tudi s predsedniki SLS, DL in SD. Projektno vlado bi po njegovih besedah oblikovali takoj, ko bi bila izglasovana nezaupnica. Že pred sejo sveta stranke je dejal, da bi si v stranki želeli, da bi že na februarski redni seji DZ, ki se začne marca, zbrali "takšno podporo, da bi lahko izrekli konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše".

Popoln umik Jankovića

Najvidnejši pogoj za oblikovanje vlade s PS je sicer tudi s strani DeSUS popoln umik Jankovića z vrha stranke. Kot je pojasnil Erjavec, se bodo s PS pogovarjali, a pričakujejo, da bo Janković "naredil, kar se pričakuje". Zahteva po odstopu Jankovića kot ljubljanskega župana pa je po ocenah Erjavca stvar Ljubljančanov. Njegov odstop namreč zahteva tudi ljubljanski mestni odbor DeSUS, a odstop s te funkcije ni pogoj stranke za povezovanje s PS.

Erjavec je bil sicer že ob odhodu DL iz koalicije bolj naklonjen predčasnim volitvam, skeptičen pa do možnosti za oblikovanje kakšne druge vlade. Kot je danes pojasnil, tedaj ni vedel, da zakonodaja omogoča, da lahko vlada le s petimi ministri normalno posluje. Prepričan je bil, da po zakonu vlada pade, če v njej delujeta manj kot dve tretjini ministrov. To bi tudi pomenilo predčasne volitve.

Sklepe so danes sprejeli enotno, čeprav je Jasnič še pred sejo dejal, da se ne strinja s sklepom, da bi funkcionarji stranke odšli iz vlade šele 22. februarja. A se Jasnič po Erjavčevih besedah na seji sveta "ni oglasil".

Ob robu seje je Jasnič v izjavi novinarjem povedal, da po mnenju članov sveta predčasnih volitev ne bo, čeprav so te po njegovih besedah potrebne. Če do dogovora glede projektne vlade ne bi prišlo, bi bile po oceni članov sveta predčasne volitve lahko jeseni, je dejal.

Prvak DeSUS pa je vnovič izpostavil področje urejanja odprtih vprašanj s Hrvaško. Če do odhoda DeSUS iz vlade ne bodo ratificirali hrvaške pristopne pogodbe k EU, bo po Erjavčevih ocenah ratifikacija zelo težka. Če bo iz vlade poleg DeSUS odšla tudi SLS, si namreč ne predstavlja, da bi bili v DZ pogoji za dvotretjinsko večino.