Takoj na začetku je vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer podal postopkovni predlog za prekinitev seje. Pri tem je poudaril, da morajo imeti poslanci bistveno bolj podrobno sliko pri tej odločitvi in da bi bilo treba počakati na mnenje vlade. »Prepričan sem, da lahko s skupnim jezikom dosežemo tisto, kar je nujno potrebno,« je dejal.

Poslanci so postopkovni predlog sprejeli, od 82 navzočih poslank in poslancev je zanj glasovalo 44 poslank in poslancev, proti pa jih je bilo 29. Predsednik DZ Janko Veber je zato sejo prekinil, poslanci pa jo bodo nadaljevali dan po zaključku 14. redne seje, ki se začne 20. maja.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je po Vebrovih besedah izrazila interes, da vlada pripravi pisno mnenje glede ustavnega zakona o fiskalnem pravilu.

Izredno sejo so poslanci prekinili že aprila, v skladu s takratnim dogovorom političnega vrha. Do danes naj bi vlada na podlagi spremenjenih makroekonomskih izhodišč pripravila nove izračune, a se je v vmesnem obdobju izkazalo, da politika še ni našla soglasja glede oblike vnosa fiskalnega pravila v ustavo.

Vizjak: Prekinitev seje slab signal

Andrej Vizjak (SDS) je že pred današnjim kratkim nadaljevanjem seje povedal, da je prekinitev seje slab signal in sporočilo, da se država boji sprejeti zahtevno nalogo uravnoteženja javnih financ v razmeroma kratkem času.

Fiskalno pravilo v ustavi je v Sloveniji po njegovih besedah potrebno zato, ker se ga drugače ne spoštuje, pa čeprav gre za preprosto zdravo kmečko pamet, ki je splošno uveljavljena.

Vizjak je spomnil, da je besedilo predloga spremembe ustave na ustavni komisiji dobilo veliko večino. Znova je tudi izpostavil stališče SDS, da je uveljavitev fiskalnega pravila z letom 2015 realna, še posebej glede na varovalko, ki jo predstavljajo izjemne okoliščine. Večletno padanje gospodarske dejavnosti je po njegovem mnenju ena od teh.

Letnica zato, tako Vizjak, ni problem, še posebej glede na to, da pravilo govori o srednjeročni uravnoteženosti javnih financ. "Problem pa je, da se s tem odlaša in s tem sporoča, da ne mislimo resno ter da mislimo po domače še naprej," je prepričan poslanec SDS.

Bogovič: Sprejetje je za Slovenijo nujno

Predsednik SLS Franc Bogovič je ponovil, da je sprejetje fiskalnega pravila za Slovenijo nujno, čas njegove potrditve pa je odvisno od stanja duha v DZ.

V SLS so prepričani, da mora Slovenija s fiskalnim pravilom dati jasen signal sebi in mednarodni javnosti, da je sposobna poštenega gospodarjenja v državi.

V SLS so sicer vladi že poslali nekoliko prirejen osnutek predloga izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu, ki ga je pripravila že prejšnja vlada. Predlog določa tako mehanizem izvajanja fiskalnega pravila oziroma povezavo med izdatki in prihodki države ter gibanjem gospodarske dejavnosti.

Natančneje opredeljuje tudi odstopanje od fiskalnega pravila v primeru izjemnih okoliščin, kot so naravne nesreče ali obdobja velikega upada gospodarske dejavnosti. DZ bi v primeru ugotovitve izjemnih okoliščin z dvotretjinsko večino lahko sprejel zakon, ki bi omogočal odstopanje od fiskalnega pravila, če ta odklon srednjeročno ne bi ogrozil javnofinančne vzdržnosti.

Tonin: Koalicija si kupuje čas

Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa meni, da si koalicija z današnjo odločitvijo, ki jo je označil za poslovniški trik, kupuje čas in bo sedaj sama narekovala trenutek odločanja o fiskalnem pravilu.

V NSi pa še naprej vztrajajo, da po poslovniku ni moč spreminjati obstoječega besedila fiskalnega pravila, zato ga je treba potrditi v trenutni obliki.

A obenem poudarjajo, da bi DZ prihodnje leto odločal o dinamiki uravnoteževanja javnih financ. Če se bo izkazalo, da brez resne zaostritve krize javnih financ ni moč tako hitro uravnotežiti, lahko DZ to spremeni s popravki izvedbenega zakona ali ustave.

V NSi menijo, da bi bila to bolj varna pot, saj bi se Slovenija znebili pritiska in političnih blokad. Podobno velja za ustavne spremembe glede referenduma. Bistvo v ozadju pa je, tako Tonin, kdaj bo Slovenija začela konkretno reševati težave.