Finančni minister Uroš Čufer je na začetku seje pojasnil, da gre pri prvem paketu privatizacije zgolj za kamenček v mozaiku celotne ekonomske strategije. »Če želimo tole speljati čim bolj kvalitetno, je pomembno, da zmanjšamo nekredibilnost Slovenije, se postopka lotimo transparentno in z veliko mero profesionalnosti. Skušali bomo vzpostaviti nadzorni mehanizem, ki bo zmanjšal možnost raznih zlorab, in pričakujemo, da bomo to izpeljali relativno kvalitetno,« je med drugim povedal Čufer.

Matjaž Han je predstavil stališče poslanske skupine SD. »Moramo priznati, da se je v malhi upravljanja z državnim premoženjem od osamosvojitve nabralo kup navlake,“ je povedal. »Moramo si naliti čistega vina: V prodajo nas silijo težke gospodarske razmere in nezavidljiva finančna situacija,“ je nadaljeval. Dodal je, da v SD to vidijo zlasti kot poroštvo za ohranitev socialnih pravic, zlasti kvalitetnega javnega šolstva in zdravstva. Poudaril je tudi dva cilja – izbira optimalne cene in optimalnega vlagatelja.

DL: Edina dolgoročna rešitev je prodaja

Marko Pavlišič (DL) je poudaril, da se ob hitrem in površinskem premisleku ni težko strinjati z nasprotniki prodaje, da je treba počakati pravi čas, vendar pri tem opozoril, da je »čakanje pravega časa in prave cene osnovna dejavnost špekulantov na finančnih trgih«. »Mnenje DL je bilo in bo, da je treba takšnemu razsipnemu, nepreglednemu političnemu vmešavanju narediti konec,« je med drugim povedal Pavlišič. Poudaril je tudi, da je mnenje DL, da je edina dolgoročna rešitev prodaja, in to ne le teh petnajstih podjetij.

Franc Bogovič (SLS) je poudaril, da stranka deli mnenje širše slovenske javnosti, da se v zadnjih letih nismo proslavili kot dobri upravljalci državnega premoženja. Poudaril je, da manjka nacionalna strategija, ne pa da se dogovori sklepajo v kabinetih predsednikov in predsednic vlad. »V SLS ne moremo podpreti takšnega dokumenta,« je napovedal.

Marija Plevčak (DeSUS) je poudarila, da v poslanski skupini DeSUS velja načelno prepričanje, da je potreben umik države iz podjetij in bank, ampak ne popoln – izjema so strateško pomembne družbe širšega nacionalnega interesa. »V poslanski skupini DeSUS ugotavljamo, da so se v preteklosti odgovorni ukvarjali predvsem z vprašanjem, kako razporejati in deliti državno premoženje, ne pa, kako ga plemenititi,« je opozorila.

»Država ni dober gospodar«

Jožef Horvat (NSi) pa je opozoril, da »če namesto stroke politika odloča o tem, katero državno premoženje se prodaja, kdaj in pod kakšnimi pogoji, je postopek že vnaprej obsojen na neuspeh«. »Menimo, da država ni dober gospodar, saj imamo dvajsetletne izkušnje, in v političnem programu imamo ves čas zapisan umik države iz gospodarstva,« je povedal Horvat. »Naš današnji pritisk na tipko ZA še ne pomeni prodano,« je opozoril in dodal, da bodo pred tem zahtevali optimalno ceno in transparentno prodajo.

Alojz Potočnik (PS) je poudaril, da stranka bo stranka privatizacijo podprla. »Verjetno se strinjamo, da zagon gospodarstva ni mogoč na načine, ki desetletja niso obrodili sadov, zato moramo zdaj poskušati na druge načine,« je med drugim povedal.

Jože Tanko (SDS) je svoj nagovor pričel slikovito: »Vlečni konji koalicije nas zavestno peljejo v pogubo.« »Dokazov, da vlado vodijo ljudje v senci, celo zamrznjeni, je več kot dovolj,« je opozoril Tanko in dodal, da vsaka lažna izjava premierke to potrjuje. »SDS podpira umik države iz gospodarstva, vendar se je takemu pristopu Alenka Bratušek izrecno odpovedala,« je še dodal in poudaril, da zaradi tega danes tega ne bodo podprli.

Na to je odgovoril Matjaž Han, ki je Tanka opozoril, da v imenu poslanskih skupin ni dovoljeno govoriti na tak način in obračunavati z ljudmi, ki jih v dvorani sploh ni. »Vsi bi lahko polemizirali in imeli čustvene nagovore,« je opozoril. Predsednik DZ Janko Veber je pojasnil, da je do tovrstnih kršitev poslovnika prišlo že tolikokrat, da je presodil, da bo šlo hitreje, če ne posega v Tankov nagovor.

Tik pred glasovanjem zaplet

Sicer pa sta Tanko in Franc Pukšič (SLS) tik pred glasovanjem kritizirala dejstvo, da danes ne bo prišlo do razprave poslancev, temveč so dovoljeni zgolj govori v imenih poslanskih skupin. Vnela se je burna razprava, nato pa je Veber omogočil še obrazložitve glasov v imenu poslancev in ne zgolj poslanskih skupin. Glasovanje se je tako nekoliko zavleklo.

Na seznamu so deleži v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu, za katere se je postopek prodaje že začel, ter v Aerodromu Ljubljana, Adrii Airways Tehnika, Novi Kreditni banki Maribor, Telekomu Slovenije, Cinkarni Celje, Gospodarskem razstavišču, Palomi, Terme Olimia Bazenih, Uniorju in Žitu.