Cerar je za Dnevnik.si povedal, da mu je v čast, da mu je predsednik Pahor to funkcijo ponudil. Ta mu je namreč pred dvema dnevoma dejal, naj razmisli, ali bi ga kandidatura za varuha človekovih pravic zanimala. A se zanjo ni odločil, kar je predsedniku danes že sporočil. »Ocenjujem, da lahko k izboljšanju stanja človekovih pravic v večji meri pripomorem kot profesor, svetovalec svetovalec za ustavna vprašanja pri DZ in aktiven član civilne družbe,« je pojasnil za Dnevnik.si.

Je pa bilo že pred njegovo odločitvijo jasno, da Cerar nima podpore največje vladne stranke. SDS je namreč prek twitterja objavila: »Miro Cerar je kot nekdanji predsednik Sodnega sveta soodgovoren za kršenje človekovih pravic desettisočev zaradi sodnih zaostankov. Neprimeren je za varuha.«

Göncz bo podprl Pahorjevega kandidata, Batteli verjetno tudi

Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je v izjavi za medije po današnjem posvetu pri predsedniku republike povedal, da bo kandidata, ki ga bo predlagal Pahor, najverjetneje podprl, poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli pa, da se tudi nagiba k podpori kandidata, ki ga bo predlagal predsednik.

Göncz je povedal, da jima je Pahor na posvetu priznal, da noben od predlaganih 26 kandidatov nima zadostne podpore za potrditev v DZ. Battelli sicer upa, da bo Pahor za varuha predlagal osebo, ki dobro pozna mehanizme države, saj da so človekove pravice največkrat kršene prav s strani državnega aparata.

Za prvega namestnika predsednika računskega sodišča pa poslanca obeh manjšin podpirata vrhovnega državnega revizorja Jorga Kristijana Petroviča.

Pahor posvete opravil že v četrtek

Že v četrtek je Pahor opravil posvete s predstavniki vseh sedmih parlamentarnih strank. Sodeč po njihovih izjavah, noben od kandidatov za varuha nima zadostne, to je dvotretjinske podpore v DZ. Pri kandidatih za prvega namestnika predsednika računskega sodišča pa naj bi največ podpore užival Kristijan Petrovič.

Pahor naj bi kandidata predlagal enkrat naslednji teden, neuradno do 10. januarja. Poslanci morajo o kandidatu odločiti v 45 dneh, glasovanje pa je tajno. Zdajšnji varuhinji Zdenki Čebašek-Travnik se šestletni mandat sicer izteče 21. februarja.

V primeru, da DZ novega varuha ne bi imenoval do omenjenega datuma, njene posle prevzame namestnik varuha. Tako namreč določa zakona. Kateri namestnik bo to, pa se lahko varuh odloči sam. Zdajšnja varuhinja ima sicer štiri namestnike.

Za prvega namestnika predsednika računskega sodišča pa se potegujejo štirje kandidati. Tudi o namestniku predsednika računskega sodišča poslanci odločajo na tajnem glasovanju, kandidat pa je imenovan, če zanj glasuje večina vseh poslancev.