»V Ljubljani manjka prave sence. Senčniki namreč nimajo istega učinka kot drevesa in ostale zelene površine. Če hodiš po ljubljanskih ulicah je vročina zaradi betona nevzdržna,« pravi študentka Bonie, ki se zato ob visokih temperaturah, če le lahko, zadržuje v parkih. Tam se najraje ohladi z namakanjem nog v vodnjaku.

Najlažje je študirati v klimatiziranih knjižnicah

Z vročino se težko spopadajo predvsem upokojenci in otroci, preglavice pa povzroča tudi študentom, saj so ti ravno sredi poletnega izpitnega obdobja. Veliko se jih opremljenih z zapiski in knjigami, zadržuje v parkih. »Miru ravno ni, a se da v senci pod drevesi vsaj dihati,« pravi Maruša, ki se v parku pri Kongresnem trgu na izpit pripravlja že tri dni, od kar ji je v stanovanju prevroče.

Prav tako se doma zaradi sopare in vročine ne more učiti Ana, zato se že zjutraj odpravi v študijsko knjižnico, kjer je učenje zaradi klime dosti lažje. Kot pravi mora biti tam dovolj zgodaj, da dobi prostor, saj je v knjižnicah tudi zaradi tega velika gneča.

Vročini se prilagajajo tudi v vrtcih

Soncu se poskušajo izogibati tudi vzgojiteljice, ki otroke v vrtcu med vročino na sprehod odpeljejo po senčnih površinah, najraje tja, kjer je veliko zelenja. V otroškem vrtcu Mojca iz Šiške tisti otroci, ki nimajo svojih pokrival, dobijo od vzgojiteljic. Otroke pred sprehodom zaščitijo s kremo proti soncu in poskrbijo, da ti popijejo dovolj tekočine. V vrtcu Ledina pa se v vročemu vremenu otroci igrajo tudi z vodo, kar jih dodatno ohladi.

Po opravkih zgodaj zjutraj ali pozno zvečer

»Z vročino sva skregana, res jo zelo težko prenašava,« povesta upokojenca Tanja in Pavle, med tem ko se v enem izmed ljubljanskih lokalov hladita z mrzlo pijačo. »Stalno sva v senci, doma imava klimo. Ta je sicer lahko moteča, zato jo uporabljava le, ko je res nevzdržno«. Da je spopadanje z vročino v mestu v teh letih posebno težko, se strinjata tudi Miro in Lucija, ki najraje ostaneta doma, saj imata srečo, da njuno stanovanje ostane ohlajeno. Ponoči imata odprta okna, ki pa jih čez dan zapreta. Na ta način preprečita, da vročina udari v spalnico. Po nujnih opravkih se odpravita zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko se ozračje vsaj malo ohladi. Tudi študentki Ana in Amanda tako prilagajata svoj dan. Ana v teh pogojih teče pozno zvečer, »ko se ravno prav ohladi«. Amanda pa se že okoli sedme ure zjutraj odpravi na Rožnik, saj sredi dneva zaradi segretega betona raje ostaja doma.

Drugačen način prehranjevanja

Poletne temperature pa ne vplivajo le na prerazporeditev aktivnosti v dnevu, ampak tudi na to, kaj se ob po novem znašlo na našem krožniku.

»V tej vročini se tako ne da jesti težke hrane,« pravita Tanja in Pavle. Čez dan zato pojesta veliko zelenjave. Tudi Lucija in Miro sta svoj način prehranjevanja spremenila, na njunem jedilniku prevladujeta zelenjava in sadje, predvsem češnje, »saj je ravno sezona in lepo osvežijo.«

Amanda se izogiba mesu, če že, pa poseže po perutnini in ribah. Namesto vroče juhe si privošči solato z veliko različne zelenjave. V vročini predvsem tekne sladoled. Prodajalka Maja pravi, da se je v njihovem lokalu v zadnjih dneh začel pravi »naval na sladoled, stranke pa najraje posegajo po osvežilnih, sadnih okusih.«