Pusićeva je v torek na Strateškem forumu Bled izjavila, da se je Bis znova razglasila za nepristojno za reševanje spora o LB, medtem ko njen slovenski kolega trdi, da to ni res, poroča Večernji list. Dodaja, da Erjavec ni pojasnil, kaj natančno Bis piše in kaj to pomeni za reševanje spora o 279 milijonih evrov, ki jih je hrvaška država plačala varčevalcem namesto LB.

Časnik ocenjuje, da je bila odločitev Basla pričakovana ter da bosta državi morali nadaljevati postopek v pogajanjih svojih političnih in strokovnih predstavnikov. Slovenija in Hrvaška sta banko Bis prosili, naj pomaga pri reševanju spora o LB v skladu s hrvaško-slovenskim memorandumom, čeprav so strokovnjaki od začetka pričakovali, da bodo v Baslu zavrnili posredovanje, piše tudi Jutarnji list.

Skupno pismo zgolj manever?

Kot dodaja, se je takoj po podpisu memoranduma v Mokricah ugibalo, da je bilo skupno pismo zgolj manever, ki v resnici ničesar ne rešuje, temveč rešitev spora prelaga na čase, ko bo Hrvaška članica EU. Sloveniji je omogočilo, da ohrani ugled in preneha s prestavljanjem ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe, piše časnik.

Slovenija je tudi odgovor Bisa iz leta 2010, ko so v Baslu dopustili možnost, da bi pogajanja potekala v njihovih prostorih, ocenila kot odprtost za posredovanje v pogajanjih, poudarja Jutarnji list.

Novi list pa danes poroča, da Erjavec ni uspel skriti presenečenosti in celo jeze, ko je Pusićeva izjavila, da se je Bis znova razglasila za nepristojno. "Slovenski minister zmanjšuje pomen pisma iz Basla. Vztraja, da je Hrvaška mora biti 'korektna' ter problem reševati v okviru nasledstva in ne na sodiščih, ker je Ljubljana korektno izpolnila svoje obveznosti, brez katerih Hrvaška ne bi mogla biti članica EU," piše reški časnik.

Pričakovanja Slovenije se ne bodo uresničila

Slovenija je pričakovala, da bo spor urejen najpozneje do začetka prihodnjega leta, a se ta pričakovanja očitno ne bodo uresničila, dodaja Novi list. Izpostavlja, da je Hrvaška zavrnila umik pooblastil hrvaškim bankam za tožbe proti slovenskim bankam, ker naj bi se v memorandumu obvezala, da bodo vprašanje prenesenih deviznih prihrankov nekdanjih varčevalcev LB uredili v Baslu, medtem ko bodo tožbe v mirovanju.

Slovenija vztraja pri umiku tožb za nedoločen čas, ker se je Hrvaška v memorandumu obvezala, da bo spor urejala v Baslu in ne na sodiščih. Zdaj bosta Zagreb in Ljubljana morali poiskati nov naslov za reševanje spora, sklene časnik.