Ministra sta se strinjala, da je sodelovanje med državama na obrambnem in vojaškem področju zelo dobro, na kar so pozitivno vplivali tudi prvi uradni obisk tedanje ministrice za obrambo Ljubice Jelušič leta 2011 na Kitajskem in druga dvostranska srečanja na nižjih ravneh. Strinjala sta se, da je še veliko možnosti za sodelovanje tudi v prihodnje, so v sporočilu za javnost zapisali na obrambnem ministrstvu.

Glede konkretnega dvostranskega sodelovanja je slovenski obrambni minister izrazil željo po okrepitvi sodelovanja na področju vojaškega izobraževanja in usposabljanja, poudaril pa je tudi vlogo oboroženih sil na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, saj se državi srečujeta s podobnimi viri ter oblikami ogrožanja.

Hojs je pripadnike kitajskih oboroženih sil povabil k udeležbi tečajev gorskega usposabljanja v Večnacionalnem centru odličnosti za gorsko bojevanje v Bohinjski Beli. Ob tem je izrazil interes za dodelitev mest za slovenske slušatelje na najrazličnejših tečajih, ki se izvajajo v okviru kitajske Nacionalne obrambne univerze, in za nadaljevanje obrambno-varnostnih posvetov, ki izmenično potekajo na Kitajskem in v Sloveniji.

Tudi kitajski obrambni minister po navedbah obrambnega ministrstva vidi veliko možnosti za sodelovanje na področju izobraževanja in usposabljanja pripadnikov obeh vojsk, pri čemer je ponudil možnost za usposabljanje pripadnikov Slovenske vojske v izobraževalnih ustanovah kitajske vojske.

V okviru pogovora o delovanju pripadnikov oboroženih sil v mednarodnih operacijah in na misijah je Hojs poudaril pomemben prispevek Kitajske na kriznih žariščih po vsem svetu, predvsem pod vodstvom Združenih narodov. Kitajskega ministra je seznanil s slovenskim prispevkom v mednarodnih operacijah in misijah ter dejal, da je zagotavljanje varnega in stabilnega okolja s težiščem na Zahodnem Balkanu strateški interes Slovenije.

Ministra sta izmenjala tudi stališča glede varnostnih razmer v azijsko-tihomorski regiji in Jugovzhodni Evropi, so še sporočili z obrambnega ministrstva.

Po pogovorih je general Liang obiskal vojašnico Edvarda Peperka, kjer si je ogledal predstavitev 1. brigade Slovenske vojske. Kitajskega ministra je nato sprejel še premier Janez Janša.

Janša in Liang sta pozitivno ocenila razvoj vsestranskih odnosov med državama, posebej pa sta izpostavila medsebojni dialog na področju obrambnih zadev. Pogovarjala sta se tudi o gospodarskem sodelovanju, pri čemer sta se strinjala, da predstavlja kitajska pobuda za sodelovanje z državami Srednje in Vzhodne Evrope dober okvir za nadaljnjo krepitev gospodarskega sodelovanja.

Janša je ob tem Liangu predstavil ukrepe slovenske vlade, katerih cilj je izboljšanje slovenskega poslovnega okolja ter njegova večja odprtost za tuje naložbe. Ocenila sta, da so vzpostavljeni vsi potrebni pogoji, da se gospodarsko sodelovanje v prihodnje še okrepi, so sporočili iz Janševega kabineta.

Kitajska delegacija na čelu z ministrom Liangom bo v četrtek dopoldne iz Slovenije odpotovala v Makedonijo.