Kot so poudarili v GZS, bi se lahko gospodarstvo, če bi Slovenija želela skleniti z dvoodstotnim padcem BDP, v prihodnjih četrtletjih krčilo po največ 1,5-odstotni stopnji.

"Negativne trende prvega četrtletja, ki se lahko nadaljujejo tudi v naslednjih četrtletjih, nakazujejo tudi rezultati majske ankete GZS o poslovnih pričakovanjih za to leto," so opozorili.

Pozitivno bo na BDP po njihovih navedbah vplivala le rahla rast izvoza, negativno pa kontinuirano strmo upadanje domače potrošnje, posebej zasebne, in drsenje trga investicij. Izpostavili so še pritiske na znižanje prodajnih cen, višanje vhodnih stroškov in optimiranje zaposlenih.

"Zaradi dosedanjih gibanj in trendov teh dejavnikov je poslabšanje negativne rasti BDP v letu 2013 na letni ravni zelo verjetno," so ocenili. Na podlagi rezultatov ankete GZS in pričakovanih učinkov vladnih varčevalnih ukrepov ocenjujejo, da bodo napovedi BDP popravili navzdol. Menijo namreč, da bo padec najmanj 2,5-odstoten.

Slovenski BDP se je v letošnjem prvem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 4,8 odstotka, je danes objavil državni statistični urad. Na trenutne gospodarske razmere pozitivno vpliva samo izvoz oziroma zunanje povpraševanje, vpliv domačega povpraševanja na gospodarsko aktivnost pa ostaja negativen.