Ministrstvo za finance: Uroš Čufer (PS)

Čufer je nedvomno ime, ki je najbolj presenetilo. Gre za dolgoletnega vodjo finančnega upravljanja in kontrolinga v NLB. Prvi odzivi so bili sinoči zadržani, sploh v krogih SD pa menda niso najbolj zadovoljni, ker Čufer prihaja iz največje države banke. O iskanju finančnega ministra poročamo v današnji tiskani izdaji Dnevnika.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo: Stanko Stepišnik (PS)

Dolgoletni direktor in solastnik EMO Orodjarne ter poslanec PS je od lani v predkazenskem postopku zaradi suma nenamenske porabe 165 tisoč evrov subvencij zavoda za zaposlovanje, čeprav je sam že pred časom poudaril, da tako zavod kot inšpekcija pri pregledu porabe subvencij nista ugotovila nepravilnosti.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport: Jernej Pikalo (SD)

Profesor politologije in predsednik programskega sveta RTV bo imel sploh na področju šolstva precej dela. Njegov predhodnik Žiga Turk se je tako predstavnikom univerz kot sindikatov precej zameril, zanimivo pa bo videti, kako se bo z njimi spoprijel njegov naslednik.

Ministrstvo za kulturo: Uroš Grilc (PS)

Znova samostojno ministrstvo za kulturo bo vodil Uroš Grilc. Grilc, ki je doktoriral iz filozofije , je sicer zaposlen kot vodja oddelka za kulturo na MOL.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje: Dejan Židan (SD)

V preteklosti že kmetijski minister, v tem sklicu DZ pa vodi tudi odbor za kmetijstvo in okolje. V primeru izvolitve na položaj ministra si bo med drugim prizadeval za povečanje prehranske varnosti Slovenije, nadaljevati pa namerava tudi projekte, ki jih je zastavil odhajajoči kmetijski minister Franc Bogovič.

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor: Igor Maher (DL)

Pomemben resor, ki si ga je izborila Virantova Državljanska lista, bo vodil predsednik občinskega odbora DL v Piranu Igor Maher. Na zadnjih parlamentarnih volitvah je kandidiral za Državljansko listo, vendar mu ni uspelo priti v državni zbor.

Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo: Gregor Virant (DL)

Gregor Virant, bivši predsednik DZ, je kot državni sekretar na notranjem ministrstvu pred letom 2004 že služboval. Po pričakovanjih bo njegovo imenovanje še okrepilo neformalni vpliv nekdanjega šefa policije in lobista z zvezami z vrhovi RKC Marka Pogorevca.

Ministrstvo za obrambo: Roman Jakič (PS)

Roman Jakič je poslanec Pozitivne Slovenije in direktor ljubljanskega Zavoda za šport. Pred tem je bil član stranke Zares, še prej pa je bil tudi poslanec LDS v državnem zboru, v obdobju 2002–2004 pa tudi v evropskem parlamentu.

Ministrstvo za pravosodje: Senko Pličanič (DL)

Senko Pličanič se vrača na čelo pravosodnega ministrstva. Kot smo pisali v tiskani izdaji Dnevnika, bo imel Pličanič tako možnost, da poravna nekatere račune z lobijem stečajnih upraviteljev, uveljavi reformo insolvenčne zakonodaje, pa tudi umiri strasti v odnosu med tožilstvom in sodstvom ter vlado.

Ministrstvo za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti: Anja Kopač Mrak (SD)

Kopač Mrakova je bila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. V naslednjih mesecih jo čakajo naporna pogajanja s sindikati kljub temu, da je njen predhodnik Andrej Vizjak pod streho spravil pokojninsko reformo in reformo trga dela.

Ministrstvo za zdravje: Tomaž Gantar (DeSUS)

Gantar, ki ima po novem (začasno) pooblastila predsednika stranke DeSUS, se vrača na ministrstvo za zdravje.

Ministrstvo za zunanje zadeve: Karl Erjavec (DeSUS)

Erjavec, ki se je včeraj v slogu Zorana Jankovića »zamrznil« na čelu stranke DeSUS, je bil že v Janševi vladi zunanji minister. V Pahorjevi vladi je bil okoljski, še prej pa tudi obrambni minister.

Ministrica brez resorja za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu: Tina Komel (PS)

Mlada ministrica, ki še nima 33 let, je na predčasnih državnozborskih volitvah 2011 kandidirala na Listi Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija in postala poslanka v DZ. Bila je članica odbora za zadeve EU, odbora za zdravstvo, komisije za manjšine v Sloveniji in podpredsednica odbora za Slovence po svetu.