Neplodna zemljišča bodo izvzeta iz nepremičninskega davka, za kmetijske objekte naj bi davek po novem znašal 0,3 odstotka vrednosti, za kmetijska zemljišča 0,15 in za gozdove 0,07 odstotka. Takšna je po neuradnih informacijah najnovejša pogajalska ponudba, ki jo je ministrstvo za finance dalo na mizo včeraj. Če bo ostalo pri tem, bo kmetijstvo plačalo 16 milijonov evrov nepremičninskega davka na kmetijske objekte ter kmetijska in gozdna zemljišča.

Skale le ne bodo obdavčene

Ministrstvo za finance je kmetom občutno popustilo, saj je v prvi različici predloga zakona o davku na nepremičnine še junija načrtovalo, da bo od njih pobralo kar 62 milijonov evrov davka. Pred tremi tedni je svoje apetite oklestilo na okoli 28 milijonov evrov, včeraj jih je dodatno znižalo za 12 milijonov, ko je znižalo predvidene davčne stopnje. Spomnimo, objekte, namenjene kmetovanju (hlevi, silosi, čebelnjaki, kozolci...), je nameravala vlada sprva obdavčiti po 0,5-odstotni stopnji in se ni zmenila za opozorila, da gre za kmetovo osnovno delovno sredstvo. Davčno stopnjo za kmetijske objekte je ministrstvo za finance prvič znižalo šele včeraj, in to na 0,3 odstotka. Pri davku na kmetijska zemljišča in na gozdove so finančniki popuščali postopno: prvega so najprej z 0,5 znižali na 0,25 in včeraj na 0,15 odstotka, drugega pa z 0,50 na 0,15 in včeraj na 0,07 odstotka.

Na začetku so bila predmet obdavčitve tudi neplodna zemljišča, a so se na finančnem ministrstvu vendarle spametovali, ko so jim kmetje nanizali vrsto konkretnih primerov, kaj bi to pomenilo. Klemen Matek, ki kmetuje na visokogorski kmetiji v Logarski dolini, je za naš časnik opisal svojo zgodbo. Je namreč lastnik Mrzle gore, ki slovi kot eden najlepših dvatisočakov v Kamniško-Savinjskih Alpah, a je hkrati tudi najtežje dostopen. »Vrh Mrzle gore že od nekdaj pripada naši kmetiji, vendar od tega nimamo nobene gospodarske koristi. Gre za 400 hektarjev popolnih skal, ki so naravna znamenitost, a bomo tudi zanje plačali nepremičninski davek,« nam je še pred dvema dnevoma potarnal Matek, včeraj pa so na finančnem ministrstvu le popustili in tovrstna neplodna zemljišča (tudi s Severno steno Triglava je enako, saj je v lasti agrarnih skupnosti) izločili iz zakona o davku na nepremičnine.

Davčna kapica

Kmetje so protestirali tudi proti množičnemu vrednotenju nepremičnin, ki bo podlaga za nepremičninski davek, saj bi bila v tem primeru davčna bremena na hektar zemljišč po Sloveniji zelo različna ter neodvisna od razgibanosti in kakovosti zemljišča. Povprečni davek na hektar kmetijskega zemljišča v ravninski občini Beltinci, na primer, bi bil 12,3 evra, v gričevnatih Radečah pa skoraj 19 evrov. Ministrstvo za finance naj bi ta zaplet ublažilo s kapico na višino davka, in sicer naj bi tam, kjer so strma zemljišča, omejilo najvišji davek na hektar, ne glede na ocenjeno vrednost zemljišča.

Čeprav bo po novem nižji tudi davek na gozdove, pa njihovi lastniki še vedno niso zadovoljni; vztrajajo, da jim država podeli lovno pravico v njihovih gozdovih. V torek naj bi se pogajanja kmetijskih organizacij z ministrstvom za finance nadaljevala, kar pomeni, da predlagane davčne stopnje za področje kmetijstva še niso dokončne.

»Virant naj neha uporabljati stare udbovske metode«

Glede na to, da so kmetje pred začetkom pogajanj vztrajali, da morajo biti kmetijski objekti ter kmetijska zemljišča in gozdovi povsem izvzeti iz obdavčitve, se poraja vprašanje, ali bodo uresničili grožnjo z zaporo cest, če jim vlada na bo povsem ugodila. Roman Žveglič, predsednik Sindikata kmetov Slovenije, pravi, da priprav na stavko niso prekinili, ali jo bodo izpeljali, pa je odvisno od tega, ali bodo organi kmečkih organizacij zadovoljni z najnovejšo davčno ponudbo ministrstva za finance.

Naši viri pravijo, da policija pri kmetih že poizveduje, ali nameravajo stavkati ter kdaj in na kakšen način. Podobno so ravnali že leta 2008, v času predsedovanja Slovenije EU, ko so kmetje prav tako napovedali protest, policisti pa so jih obiskovali kar na domu in preverjali, ali bodo res protestirali. Žveglič zato policijskemu ministru Gregorju Virantu sporoča: »Priprave na protest potekajo nemoteno, Virant pa naj neha uporabljati stare udbovske metode. Policisti naj ne vohljajo za nami, saj nas to ne bo ustavilo pri pripravi in izvedbi protesta!«