Vršilec dolžnosti dekana Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem Gorazd Drevenšek je prepričan, da omenjenih študijskih programov ni smiselno razpisati za prihodnje študijsko leto, saj se letos v program filozofija ni vpisal niti en študent, v program kulturni študiji in antropologija pa jih imajo vpisanih šest. Drevenšek trdi, da oba programa nista rentabilna, ker nimata niti dovolj projektov. »Ne gre za trajno ukinjanje programov, saj nisem nor. Gre samo za to, da se jih v naslednjem letu ne razpiše, se jih vmes prenovi, da bodo bolj privlačni in zanimivi, in se jih potem morda leto kasneje ponovno razpiše,« pravi Drevenšek. Trdi, da so v take ukrepe prisiljeni tudi zaradi tega, ker ustvarjajo izgubo, kar ogroža delovanje fakultete nasploh.

»Ne razumem, zakaj ukinjajo prav naš program, če so vsaj še trije povsem primerljivi. Tako početje je za fakulteto zelo slabo. To, kar se dogaja, je nedopustno. Mi se zavedamo težav in smo bili pripravljeni sodelovati pri prenovi programa, da bi bil ta bolj zanimiv in rentabilen, pripravili smo tudi nekaj izhodišč, s katerimi se je vršilec dolžnosti dekana strinjal, potem pa nas je ta informacija čez noč povsem presenetila,« pravi predstojnica oddelka za kulturne študije in antropologijo Polona Tratnik. Boji se, da če programa eno leto ne bodo razpisali, ga potem nikoli več ne bodo, kar pa je za delovanje fakultete slabo. Predvsem filozofija predstavlja temelj humanistike, kulturni študiji in antropologija pa je bil prvi program na omenjeni fakulteti.

O tem, da naslednji razpis ne bi vključeval omenjenih programov, so senatorji glasovali že na dopisni seji, ki je potekala minuli konec tedna, in predlog zavrnili. Zdaj pa je vršilec dolžnosti dekana enak sklep uvrstil še na redno sejo. »Bojim se, da utegnejo senatorji tokrat tak sklep izglasovati. To pa predvsem zato, ker se bojijo, da bodo sicer ogroženi njihovi programi,« pravi Tratnikova. Njihovi interesi na seji senata sploh ne bodo zastopani, saj je njihov dosedanji senator in predstojnik oddelka Aleš Erjavec čez noč izgubil službo na fakulteti, nadomestnega člana v senatu pa še niso dobili. »Odločali bodo torej o naši usodi, nas pa sploh ne bo zraven,« je razočarana Tratnikova.

Zanimalo nas je tudi, ali bodo predavatelji na omenjenih programih morda ostali brez službe, če senatorji danes izglasujejo Drevenškov predlog. Vršilec dolžnosti dekana odgovarja, da ne. »Ponudili jih bomo drugim članicam univerze, nekatere zadolžitve pa si bodo morali poiskati sami. Predvsem bi si želel, da bi naredili takšno kampanjo, ki bi ta dva programa naredila privlačnejša,« pravi Drevenšek. Očitke, da to počne iz maščevanja, ker so na prav na teh dveh oddelkih najbolj kritični do njegovega vodenja fakultete in so nekateri tamkajšnji predavatelji tudi vložili tožbe zoper njegovo imenovanje na mesto vršilca dolžnosti, Drevenšek zavrača.