Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je med sejo novinarjem povedala, da glede predlaganih sprememb socialne reforme ni nikakršnih zapletov. "Nobene zgodbe ni zadaj," je dejala. Želi le dodatne izračune glede otroških dodatkov in štipendij za dijake, je pojasnila.

Predlagane spremembe bodo tako po njenih besedah obravnavane prihodnji teden. Predlogi, s katerimi bi reformo naredili bolj življenjsko, bodo šli zatem v javno razpravo, na vladi pa bodo po napovedih ministrice po počitnicah.

V predlogu dnevnega reda je bil tudi predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki pa so ga po pričakovanjih umaknili. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl je novinarjem med sejo dejala, da so umik obravnave interventnega zakona predlagali, ker na ravni koalicije ni usklajen, pa tudi zaradi konstruktivnih pogovorov pri predsednici vlade Alenki Bratušek v tem tednu, na katerih je sodelovala zainteresirana strokovna javnost. "Sklepi v tem okviru nakazujejo, da bi do določenih rešitev lahko prišli do 1. septembra," je dejala.

Sindikati: Čas krize ni primeren za črtanje pravic

V sindikalnih vrstah so prepričani, da čas krize ni primeren čas za črtanje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Če se bo zmanjšala dostopnost celovitega zdravstvenega varstva za velik del prebivalstva, bo po pričakovanju prišlo do velikih socialnih stisk," je novinarjem dejala Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Tatjana Čerin iz Gospodarske zbornice Slovenije pa meni, da takšna interventna zakonodaja "ni tisto, kar zdravstveni sistem in zdravstveno zavarovanje ta trenutek potrebujeta". "Že leta govorimo, da je nujna resna zdravstvena reforma," je dejala.

ESS bo tako danes obravnaval le izvedbo dela stavkovnega sporazuma iz maja letos, ki zadeva zmanjševanje števila zaposlenih v letih 2013 in 2014, nadaljeval pa bo tudi obravnavo akcijskega načrta Les je lep, ki jo je začel že pred tedni.