O podrobnostih zaenkrat še ne morejo govoriti

Znamenje, da pritisk na Slovenijo malce popušča, je bila morda tudi slaba obiskanost konference na začetku osrednjega dela spomladanskih srečanj Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke, ki se jih skupaj z ministrom udeležuje tudi guverner Banke Slovenije Marko Kranjec.

Tuje novinarje, med njimi predstavnike agencije Bloomberg in britanskega tednika Economist, so zanimale tudi podrobnosti o ukrepih vlade za povrnitev zaupanja mednarodnih finančnih trgov, med njimi načrtovana prodaja podjetij v državni lasti. Minister je dejal, da o podrobnostih, za katera podjetja bo šlo, še ne more govoriti.

Čufer in Kranjec danes in v soboto nadaljujeta z bilateralnimi srečanji na sedežu IMF in Svetovne banke v Washingtonu.

Država ne zna dobro nadzorovati delovanja bank

Minister Erjavec pa je za francosko televizijo dejal, da Slovenije ni mogoče primerjati s Ciprom, čeprav so v obeh državah problem banke. »Naš problem je, da so še vedno državne, zato jih moramo privatizirati,« je dejal.

Na vprašanje, ali ni nenavadno, da o privatizaciji govori levosredinska vlada, je Erjavec odgovoril, da država ne zna dobro nadzorovati delovanja bank, poleg tega obstaja možnost vpliva politike, kar je bil v preteklosti resen problem. Kot je poudaril, je Slovenija članica EU in območja evra, je pa tudi tranzicijska država, zato so potrebna natančna pravila.

Sicer pa mora vlada, ne glede na to, ali je levosredinska ali desnosredinska, sprejeti ukrepe za konsolidacijo javnih financ, je dodal.

Na vprašanje novinarke, kako lahko reče, da se bo Slovenija rešila sama, če pa je donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice že presegel psihološko mejo sedmih odstotkov, je Erjavec odgovoril, da je bila težava v politični nestabilnosti v Sloveniji.

Sedanja vlada je stabilna

Zatrdil je, da je sedanja vlada stabilna, ter dodal, da bo sprejela potrebne ukrepe - poleg privatizacije je omenil še slabo banko in spremembe referendumske zakonodaje.

Na vprašanje, ali je korupcija v Sloveniji problem glede na to, da je prejšnja vlada padla prav zaradi tega, je zunanji minister dejal, da je korupcija problem povsod, zato je pomembno, da je boj proti njej stalen. »Prejšnja vlada je padla zaradi obtožb na račun premierja, ker ni znal povedati, od kod je dobil lastnino,« je dejal Erjavec.