"Rusija je strateški partner Slovenije v vseh pogledih, na političnem, gospodarskem, kulturnem in drugih področjih," je poudaril Erjavec in dodal, da je sodelovanje med državama na "izjemno" visoki ravni. Lavrov deli mnenje z Erjavcem, še posebej pa je izpostavil veliko zanimanje ruskih in slovenskih regij za vzpostavljanje neposrednih povezav za izpeljavo investicijskih projektov.

Erjavec, ki je Lavrova označil za svojega prijatelja, je spomnil, da gre za povratni obisk, potem ko se je oktobra lani sam mudil v Moskvi. "Slovenijo in Rusijo združuje tudi skupna zgodovina, vsi poznamo Rusko kapelico in dogodke v času I. svetovne vojne, danes pa smo si ogledali tudi dokumentarni film Ruski bataljon iz II. svetovne vojne," je pojasnil Erjavec.

Slovenija tudi znotraj EU podpira določene aktivnosti Rusije

Slovenski zunanji minister je poudaril zelo dobro sodelovanje na političnem področju. Slovenija tudi znotraj EU podpira določene aktivnosti Rusije, zavzemamo se na primer za liberalizacijo vizumskega režima z Rusijo. Lavrov je poudaril, da Rusija takšno stališče Slovenije ceni.

Beseda pa je tekla tudi o gospodarskem sodelovanju, vključno s projektom Južni tok. Erjavec je ta projekt izpostavil kot enega najpomembnejših za Slovenijo, saj naj bi njegova vrednost znašala okoli milijardo evrov. Slovenija se je po besedah Erjavca danes ne le na ravni zunanjih ministrov, ampak tudi na ravni predsednika republike in vlade znova "zavezala, da bo storila vse, kar bo potrebno, da bi bil ta projekt uspešno realiziran".

Lavrov Slovenijo je pozval, naj projekt Južni tok dobi status prednostnega nacionalnega projekta

Lavrov je dejal, da Rusija ceni naklonjenost slovenske vlade projektu Južni tok. Slovenijo je pozval, naj ta projekt dobi status prednostnega nacionalnega projekta. Sicer pa je izpostavil tudi memorandum o pomembnih projektih za širitev dvostranskega sodelovanja na področju gospodarstva, ki sta ga državi podpisali leta 2010 in v katerem je po besedah ruskega ministra več kot 30 projektov, ki "dobro napredujejo".

Erjavec je tudi spomnil, da bo Slovenija v kratkem začela privatizacijo nekaterih podjetij in bank, zato je povabil ruske vlagatelje, naj sodelujejo pri tem projektu. Lavrov je v zvezi s tem pojasnil, da v imenu poslovnežev sicer ne more govoriti. "Sem pa prepričan, da bodo imeli interes za to in upam na poglobitev investicijskega sodelovanja," je dejal in spomnil, da Slovenija Rusijo pri obsegu medsebojnih investicij presega vsaj za dvakrat, tako da je še veliko prostora za napredek.

Ruska stran podpira vse, kar je dobro za Beograd

Sta se pa sogovornika dotaknila tudi aktualnih mednarodnih vprašanj, med drugim tudi vprašanja Zahodnega Balkana. Erjavec je spomnil na pred kratkim dosežen kompromisni sporazum med Srbijo in Kosovom o severu Kosova, pri čemer je dodal, da ruska stran podpira vse, kar je dobro za Beograd.

"Seveda pa nisva mogla mimo Sirije," je dejal Erjavec in dodal, da je situacija tam "izredno težka", ker v Varnostnem svetu ZN ne pride do sprejetja ustrezne resolucije, ki bi preprečila nadaljevanje humanitarne katastrofe.

Ministra sta sicer danes podpisala medvladni sporazum o vojnih grobiščih ter program sodelovanja med rusko in slovensko vlado v kulturi, znanosti, izobraževanju in športu v letih od 2013 do 2015.

Lavrov se je v tem oziru Sloveniji zahvalil za skrb za spomin na ruske sonarodnjake, ki so na slovenskih tleh padli v obeh svetovnih vojnah. Drugi dokument je po njegovih besedah že tradicionalen, prepričan pa je, da gre za dokument, ki bo še nadalje zbliževal naroda. Ruski zunanji minister je izpostavil še Forum slovanskih kultur, ki po njegovih besedah postaja vse bolj pomemben projekt.

Lavrov se je srečal tudi s predsednikom Pahorjem in premierko Bratuškovo

Ruski zunanji minister se je sicer danes dopoldne najprej srečal s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem, nato pa ga je sprejela še slovenska premierka Alenka Bratušek. V pogovoru s Pahorjem je Lavrov, kot so sporočili iz predsednikovega urada, še posebej izpostavil pomen, ki ga ima v ruski javnosti Ruska kapelica pod Vršičem. Rusija si želi, da bi stoto obletnico njene postavitve, ki bo leta 2016, posebej obeležili, Pahor pa je za to priložnost povabil ruskega predsednika Vladimirja Putinu, da obišče Slovenijo.