Zakon o SDH, s katerim se je ukinil dotedanji upravljalec državnega premoženja Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, velja od konca lanskega decembra, a dejansko v praksi še ni zaživel.

Medtem z državnim premoženjem upravlja Slovenska odškodninska družba (Sod), poleg tega pa za zdaj še vedno obstajajo nekateri drugi upravljavci, kot so Kapitalska družba (Kad), Modra zavarovalnica, DSU in PDP.

Zato je za odpravo določenih anomalij pri upravljanju državnih naložb v tem vmesnem obdobju vlada predlagala zakonsko novelo, ob tem pa je v zakon vključila nekatere nove rešitve.

Holding in njegove odvisne družbe po novem ne bodo le pod nadzorom računskega sodišča, temveč bodo tudi zavezanci po zakonu o javnem naročanju in za dostop do informacij javnega značaja.

Ta obveznost ne bo veljala za tiste družbe, v katerih ima holding kapitalsko naložbo, če takšna družba ni zavezanec po zakonodaji o javnem naročanju in zagotavljanju dostopa do informacij javnega značaja.

Sod bo do uveljavitve klasifikacije državnih naložb potreboval soglasje DZ na predlog vlade za razpolaganje z državnimi naložbami, če skupna knjigovodska vrednost naložbe presega 20 milijonov evrov ali država dosega najmanj 25-odstotni lastniški delež ali 25-odstotni delež glasovalnih pravic.

Do uveljavitve klasifikacije bodo Kad, Sod, Modra zavarovalnica, DSU in Posebna družba za podjetniško svetovanje potrebovale soglasje DZ na predlog vlade za odtujitev naložb, katerih skupna knjigovodska vrednost naložbe presega 20 milijonov evrov ali v katerih dosegajo te družbe najmanj 25-odstotni lastniški delež ali 25-odstotni delež glasovalnih pravic.

Sod pa kljub drugačnim začetnim načrtom ne bo več potreboval soglasja vlade za vsakodnevno upravljanje z naložbami. To bo namreč lahko počel samostojno, vendar pa bo moral do sredine maja sprejeti kodeks upravljanja državnih naložb.

Ob tem bo veljalo, da uprava in nadzorniki Soda oziroma holdinga z vsem svojim premoženjem solidarno odškodninsko odgovarjajo za škodo zaradi nevestnega in protipravnega upravljanja, če ne dokažejo, da so ravnali s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika.

DZ ni dal soglasja h klasifikaciji naložb SDH in smernicam upravljanja naložb

DZ ni podal soglasja k predlogoma klasifikacije naložb Slovenskega državnega holdinga (SDH) in smernicam upravljanja naložb, ki ju je predlagala še prejšnja vlada. V SDS, NSi in SLS to obžalujejo, vlada pa obljublja, da bo hitro pripravila nove podlage za delovanje SDH.

Dokumenta sta bila namreč podlaga za vzpostavitev holdinga. V klasifikaciji so bile tako na primer naložbe države razvrščene na strateške, pomembne in portfeljske. V predlogu smernic upravljanja naložb pa so bila določena načela in cilji pri upravljanju državnih naložb.

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je danes povedala, da je glede na spremembo koncepta holdinga, ki ne bo več lastnik ampak upravljalec državnega premoženja, potreben nov razmislek tako o klasifikaciji kot tudi smernicah. Vlada si tudi želi, da bi se oba dokumenta obravnavata skupaj s predlogom strategije za upravljanje naložb.

Ta premislek pa po njenih besedah ne sme in ne bo zaustavil ukrepov za pregledno in učinkovito upravljanje z državnim premoženjem, zato je minister za finance Uroš Čufer že na seji odbora za finance in monetarno politiko napovedal nadaljnje korake ministrstva oziroma vlade najpozneje do konca junija in pa začetek postopka prodaje prvih državnih podjetij že v kratkem.