Z novelo zakona o dohodnini se bo prepolovila posebna osebna olajšava od študentskega dela, odpravila posebna osebna olajšava od dohodkov čezmejnih delovnih migrantov ter uvedla cedularna obdavčitev prihodkov od najemnin. V predlog pa je vlada vgradila tudi nekaj spodbud, denimo uvedbo pavšalne obdavčitve za mikro podjetja in samostojne podjetnike.

Osebe, ki opravljajo dejavnost in letno ne ustvarijo več kot 50.000 evrov prihodkov, se bodo lahko prostovoljno vključile v sistem pavšalne obdavčitve, je zapisano v predlogu novele zakona o dohodnini. To pomeni, da bi se jim dohodki izračunali v višini 70 odstotkov priznanih stroškov, pri čemer bo davčna stopnja znašala 20 odstotkov in torej ne bi več veljala progresivna lestvica.

Poziv poslancem za zavrnitev dviga DDV za časopise in revije

Društvo novinarjev Slovenije je ob današnji prvi parlamentarni obravnavi zakona, ki stopnjo DDV za časopise in revije dviga za 135 odstotkov, vnovič opozarja, da bi napovedani dvig ob minimalnem učinku za proračun za slovenske tiskane medije pomenil hud in celo usoden udarec.

Tiskani mediji se soočajo s tehnološkimi spremembami, padcem naklad in zaradi splošne krize tudi zmanjšanjem oglaševalskih prihodkov, poudarja sindikat. V medijih notranjih rezerv ni. Dodatna davčna obremenitev se bo zato nedvomno prevedla v ugašanje lokalnih in regionalnih medijev, komercializacijo večjih medijev, dvig naročnin in odpuščanje novinarjev.

Vsi našteti učinki pa so izredno škodljivi za raznolikost medijske krajine, kakovostno obveščenost javnosti in posledično delovanje demokracije. Vlada in koalicija sta naše argumente do sedaj ignorirali in zakon poslali v državni zbor, zato poslance vnovič pozivamo, da zavrnejo predlagani dvig stopnje DDV za tisk.