Pobudo za spremembe 168. in 170. člena ustave je podal državni svetnik Zoran Božič. DS po sedanji ureditvi ni med upravičenimi predlagatelji za začetek postopka za spremembo ustave, pobudo pa bodo naslovili na vlado in državni zbor.

Kot je zapisano v predlogu za spremembo 168. člena ustave, je DS drugi dom slovenskega parlamenta, tesno pa je povezan tudi s civilno družbo, ki bi na tak način dobila večji vpliv pri urejanju družbenih razmerij.

Spremeniti pa želijo tudi 170. člen ustave, po katerem je edini, ki lahko zahteva referendum o spremembah ustave, skupina najmanj 30 poslancev DZ. Kot je dejal Božič, taka omejitev ne more biti v skladu s 3. členom ustave, ki pravi, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Tako bi sedaj s predlaganimi spremembami možnost predlagateljstva referenduma o spremembah ustave razširili še na DS in najmanj 30.000 volivk in volivcev.

Najdlje razpravljali o letnem poročilu Banke Slovenije

Na današnji seji so se sicer svetniki najdlje ustavili pri letnem poročilu Banke Slovenije za leto 2012 (z letnim obračunom za leto 2010). Kritični so bili tako do odsotnosti predstavnikov banke na današnji seji, kot v vsebinskem delu, ko so ugotavljali, da Banka Slovenije "ni odigrala svoje vloge."

V sprejetem stališču poročila niso podprli, ker "ne odraža vloge in odgovornosti Banke Slovenije kot regulatorja in nadzornika bančnega sistema, ki bi se moral pravočasno odzvati in preprečiti odločitve, ki so povzročile krizo bančnega sektorja".

Svetniki namreč ugotavljajo, da so bili ukrepi in aktivnosti Banke Slovenije s področja nadzora bank in skrbi za finančno stabilnost nezadostni in v veliki meri tudi neustrezni. DS tako pričakuje od Banke Slovenije predvsem večjo učinkovitost pri opravljanju nadzora nad bankami in hranilnicami, pri čemer meni, da sistem za preverjanje odgovornosti, predvsem pri podeljevanju slabih kreditov v številnih primerih ni deloval, zaradi česar mora Banka Slovenije prevzeti svoj del odgovornosti.

DS je sicer danes podprl še predlog zakona o štipendiranju in predlog novele zakona o pravilih cestnega prometa, seznanil pa se je tudi z letnim poročilom STA za poslovno leto 2012.