Todraž.Rudnik Žirovski Vrh in drseče jalovišče Boršt si je včeraj prvič ogledal minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, a trdnih zagotovil, kdaj bodo v Poljanski dolini dobili potreben denar za poplačilo dolga rudnika do občine Gorenja vas - Poljane in za sanacijo drsečega jalovišča Boršt, ni dal.

»Pogovarjamo se že vse leto in po tem obisku pričakujemo, da rudnik, ki je v lasti Republike Slovenije, končno poravna slabe pol milijona, kolikor nam je dolžan za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. To pa je denar, ki je za majhno občino, kot je naša, zelo pomemben,« je dejal župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež.

Tudi direktorica rudnika Hiacinta Klemenčič ni bila najbolj zadovoljna: »Na žalost zagotovil glede financiranja nujne sanacije jalovišča Boršt danes nismo dobili. Upam, da so predstavniki ministrstva na kraju samem videli, da je stanje resno in da je sanacijska dela v resnici treba zaključiti. Redno financiranje je zdaj zagotovljeno, dobili smo ves denar, ki je bil predviden v letošnjem proračunu, žal pa ta sredstva ne pokrivajo niti vseh stroškov rednega opazovanja. Zato se glede dodatnih sredstev še pogovarjamo. Očitno ni problem na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, pač pa se je ustavilo na ministrstvu za finance.«

Rudnik za redno delovanje, čeprav je v njem zaposlenih le še pet ljudi, potrebuje okoli 400.000 evrov na leto. Ker se jalovišče Boršt premika in bi ob potresu ali močnem deževju lahko zdrselo v dolino, bi bilo za nujno sanacijo treba odšteti prav še 400.000 evrov. V teh varčevalnih časih je tako vsoto, pa čeprav gre za naš edini sevalni objekt, težko najti. »Žal se v letu 2011 v proračunu že zagotovljena sredstva za rudnik iz nerazumljivih razlogov niso porabila, in če bi se, bi bili zdaj že zelo blizu dokončnemu zaprtju rudnika in prenosu na Agencijo za radioaktivne odpadke. Letos smo tako imeli že nekaj sestankov, zdaj pa smo tu zato, da vidimo še, kakšno je v resnici stanje na terenu,« je dejal minister Franc Bogovič. Poudaril je, da so z razporeditvijo sredstev na ministrstvu uspeli najti denar za redno delovanje in poplačilo dela dolga rudnika do občine, ostalo bo moralo počakati na prihodnje leto. »Vemo, da se je zakon o zapiranju rudnika iztekel že leta 2010, zato se moramo obnašati racionalno, narediti vse, da bo objekt varen, pridobiti vsa potrebna potrdila in ga predati Agenciji za radioaktivne odpadke. V zapiralna dela je bilo doslej vloženih že čez 57 milijonov evrov, mislim, da res manjka le še pika na i. Gre tudi za odgovornost države, da fiksne stroške rudnika čim prej zmanjšamo,« je še dejal Bogovič.