Dolinar je povedal, da se je s projektom nakupa patrij prvič srečal julija 2005, ko je nastopil mandat v. d. generalnega direktorja direktorata za logistiko na obrambnem ministrstvu.

Namesto nakupa zaupne narave raje javni poziv

Nakup bi lahko po njegovih besedah izvedli kot nakup zaupne narave, vendar so se raje odločili, da pridobijo več konkurenčnih ponudb oziroma za nakup z javnim pozivom.

Poziv so naslovili na osem izdelovalcev oklepnikov v Evropi, ponudbi pa sta oddala le dva - Rotis, ki je zastopal Patrio, in Sistemska tehnika. Obe je ocenila strokovna skupina in izbrala najugodnejšo.

Osnovni model meril za izbor najboljšega ponudnika je strokovna skupina po besedah Dolinarja izdelala že pred javnim pozivom, in sicer zato, da ne bi pozneje prišlo do zlorab in bi se merila prilagajala posameznim ponudnikom, končno pa je bil potrjen potem, ko so bile ponudbe že oddane. Od osnovnega modela se je končni razlikoval v tem, da je bil bolj podroben. Informacij o tem, da bi bil kdo od ponudnikov o modelu obveščen, preden je oddal ponudbo, pa Dolinar nima.

Interna dokumenta ministrstva

Sodnica je priči med drugim pokazala dva dokumenta, zasežena v hišni preiskavi v Rotisu. Dolinar je ocenil, da gre najverjetneje za interna dokumenta ministrstva, a dodal, da gre le za osnutka in ne končna dokumenta, zato podatki v njima niso nujno točni. Na vprašanje sodnice, ali bi kateri izmed ponudnikov imel prednost, če bi se podatki v osnutku skladali s končnima dokumentoma in bi dokument dobil pred oddajo ponudbe, pa je odgovoril, da v tem primeru ne bi bilo prav, če bi se takšen dokument znašel pri ponudniku.

Zagovornik Ivana ČrnkovičaDejan Marković je danes ponovno podal predlog, naj se iz spisa izloči vse dokumente, ki se nanašajo na hišne preiskave pri predstavnikih Patrie na Finskem, saj da so uredbe za omenjene preiskave prirejene.

Tožilstvo še vedno ni predložilo zapisnikov o zaseženih predmetih v preiskavah

Spomnil je, da je sodišče tožilstvo že pozvalo, naj predloži omenjene odredbe, kar je tožilstvo tudi storilo, vendar je na njih po besedah Markoviča datum 3. december 2012, opremljene pa so tudi s pravnim podukom, ki ga določa člen finskega zakona o prisilnih ukrepih, ki je začel veljati 1. avgusta 2011. Ker so bile preiskave opravljene že leta 2008, slednje po Markovićevih besedah kaže, da so bile odredbe izdane naknadno. Odvetnik Janeza Janše Franci Matoz je dodatno opozoril, da tožilstvo še vedno ni predložilo niti zapisnikov o zaseženih predmetih v omenjenih preiskavah.

Da je tožilstvo omenjene dokumente dolžno predložiti, meni tudi sodišče. Po besedah sodnice Barbare Klajnšek bi bil za to po več kot dveh letih, ki so minila od vložitve obtožnega predloga, 'že skrajni čas'. Dodala je, da če ne bi zakon o kazenskem postopku zahteval, da mora sodišče v postopku popolnoma ugotoviti vsa dejstva, da bi obtožni predlog v tem primeru že padel.

Na sodišču danes le Janša in Črnkovič

Od petih obtoženih sta se naroka udeležila le Janša in Črnkovič. Tone Krkovič izostanka ni opravičil, postopek zoper Walterja Wolfa in Jožeta Zagožna pa je začasno izločen. Za Zagožna je sodišče sicer sklenilo predlagati izvedenca, ki naj ugotovi, ali se je zaradi bolezni sposoben udeleževati obravnav.

Naslednji naroki bodo 8., 15., 22., 29. aprila.