Dijaška organizacija želi z enkratno denarno pomočjo ob začetku šolskega leta dijake razbremeniti nakupa šolskih potrebščin. Zgolj nakup učbenikov in delovnih zvezkov za srednješolce, po podatkih vodje projekta Dijaški sklad Matica Matjašiča, znaša od 50 do kar 300 evrov.

Dijaška organizacija je trenutno še v fazi zbiranja sredstev, prijave za razdelitev sredstev dijakom pa bodo začeli sprejemati konec septembra. Načrtujejo, da bodo zbrali okoli 10.000 evrov, zato pozivajo „vsa podjetja, posameznike in poslance, da prispevajo, če le lahko“. Za pomoč so se obrnili tudi na poslanske skupine, ki pa se v dveh mesecih na povabilo še niso odzvale. Pomoč pa jim je obljubilo pet od skupno osmih slovenskih evropskih poslancev.

Predsednik Dijaške organizacije Alen Hliš poudarja, da se na ta projekt prijavljajo le tisti, ki so pomoči zares potrebni: „Čeprav še vedno ostajajo tisti, ki morda ne najdejo poguma za prijavo“. Lani je 20 dijakov preko razpisa prejelo po 300 evrov. Letos bo znesek enkratne pomoči 200 evrov, saj bi višja denarna pomoč lahko vplivala na prejem drugih socialnih prejemkov.

Na Dijaški organizaciji ob tem še dodajajo, da so varčevalni ukrepi zadnjih dveh let še posebej prizadeli dijake: „Državni zbor je v zadnjih dveh letih mladim odvzel skupno 155 milijonov evrov.“ Dodajajo, da je zakon o uveljavitvi pravic iz javnih sredstev ukinil otroški dodatek okoli 62.000 otrokom, učencem in mladoletnim dijakom. Vlada jim je takrat obljubljala kompenzacijo s povečanjem državnih štipendij in otroških dodatkov, vendar temu ni tako, poudarjajo na DOS. Pri posameznikih razlika, pred uveljavitvijo zakona in po tem, znaša tudi do 84 evrov.