Vzpon Bratuškove

Najprej se je morala Alenka Bratušek boriti proti grozeči plačilni nesposobnosti. Odkar pa je Sloveniji v začetku maja uspelo dobiti sveže kredite ob sprejemljivih pogojih, se je prebudila ambicija premierke: ne želi samo preprečiti bankrota, pač pa želi to storiti sama, brez vmešavanja Evropske komisije in s tem tudi brez njene pomoči, še piše časnik.

Die Welt ob tem omenja vzpon Bratuškove, ki se ji je uspelo v manj kot dveh letih od vodilne uradnice na ministrstvu povzpeti do premierskega položaja. Pri tem so ji, tako časnik, pomagali očitki o korupciji, tako na račun predsednika njene stranke, kot na račun premierja, ki mu je parlament izglasoval nezaupnico.

Gre za nov začetek

Bratuškova ne prizanaša predhodnikom, Evropa pa mora po njenem mnenju doumeti, da gre za nov začetek. "Zavedamo se težav. A ni bila ta vlada, ki je državo popeljala v neravnotežje. Prav ta vlada je v dveh mesecih na oblasti storila prave korake," navaja premierkine besede časnik.

Bratuškova si prizadeva za še več, sanacijo namreč. Izpogajala je dogovor s sindikati o zmanjšanju števila delovnih mest v javnem sektorju in želi privatizirati državna podjetja; v prvem paketu naj bi prodali deleže 15 podjetij.

Iščemo strateške partnerje

"Slovenija je odprta za neposredna tuja vlaganja, iščemo strateške partnerje za naša podjetja," je dejala. A doslej to po pisanju Die Welta ni veljalo: tuji kapital je v državo prišel samo v obliki kredita.

Vlada je tudi zvišala davke, kar je tretje sredstvo za sanacijo državnih financ. 1. julija se bo kot prvi korak na 22 odstotkov povišal davek na dodatno vrednost. To je Bratuškovi prineslo kritike, npr. od guvernerja centralne banke, ki bi raje videl večje reze pri izdatkih, omeni časnik.

Bo ambicioznost zadostovala?

A zastavlja se vprašanje, ali bo ambicioznost zadostovala za rešitev težav in razpršitev bojazni Evropske komisije... Lahko se zgodi, da bo Alenka Bratušek na koncu le potrebovala pomoč svojih kolegov, dodaja.

Predsedniki vlad so jo sicer prisrčno sprejeli na njenem prvem vrhu EU v sredo. Imela je tudi dvostranske pogovore, med drugim s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom in nemško kanclerko Angelo Merkel. Dobila je veliko podporo za njeno željo, da ji bo uspelo sami, je povzela. "Dobila sem vtis, da moji sogovorniki ne želijo, da bi še kakšna država na kakršen koli način potrebovala program pomoči," besede premierke še povzema nemški časnik.