Milijonska sredstva, ki so pri preprodaji delnic Mladinske knjige (MK) Založbe v letih 2003 in 2004 na škodo drugih družb obtičala na računih Nadškofije Maribor, so v resnici prišla iz Zvona Ena Holdinga. Kot dokaz objavljamo izpisek s transakcijskega računa investicijskega sklada NFD 1, enega od vpletenih v verižno preprodajo delnic.

Ali je bil finančni holding, ki je imel v tistem trenutku okoli 40.000 delničarjev, slovenska Cerkev pa je imela v njem le manjšinski delež, pri delniških poslih kakor koli oškodovan, ni znano. Iz dokumentov, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa jasno izhaja, da je moral Zvon Ena na lastno škodo pokrivati izgubo, ki so jo nekatere družbe utrpele zaradi poslov z nadškofijo. Kot smo razkrili v Dnevniku, so prav ti posli nadškofiji zagotovili pomemben del sredstev za kasnejši uspešni prevzem Zvona Ena.

Zvon nakazal 1,7 milijona evrov, denar še isti dan k nadškofiji

Iz izpiska transakcijskega računa je razvidno, da je NFD 1, tik preden je nadškofiji nakazal 1,7 milijona evrov kupnine za delnice MK Založbe, na svoj račun dobil domala identičen znesek. Nakazal mu ga je Zvon Ena, kar nakazuje, da je bil posel vnaprej skrbno načrtovan in zasnovan z izključnim namenom nadškofiji na lahek način zagotoviti visoko premoženjsko korist. V nadškofiji so le dan kasneje poravnali račun za že prodane delnice MK Založbe in Krekovi družbi nakazali dober milijon evrov. S tem so zaokrožili verigo delniških poslov, ki je v nadškofijsko blagajno brez vloženega evra prinesla kar 663.000 evrov dobička.

Podpisnik pogodb na strani nadškofije je bil zdaj že nekdanji ljubljanski nadškof dr. Anton Stres, le nekaj tednov prej pa je s praktično enakim poslom za 606.000 evrov dobička na škodo drugih vpletenih družb poskrbel upokojeni mariborski nadškof dr. Franc Kramberger. Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec, proti kateremu v nasprotju z drugimi cerkvenimi veljaki poteka kazenski postopek (zaradi poneverjanja evropskih sredstev pri obnovi Betnave), je bil v času vprašljivih poslov predsednik nadzornega sveta Zvona Ena.

Zvon pokril izgubo vsaj enemu od vpletenih v posle

Pred tednom dni smo v Dnevniku razkrili, da je nadškofija pri vprašljivih poslih z delnicami MK Založbe v decembru 2003 in februarju 2004 služila kot vmesni člen med prvotnim lastnikom, Krekovo družbo (ta je zbirala certifikate, med drugim vernikov, in upravljala s tedanjim pidom Zvon, predhodnikom Zvona Ena), in končnima kupcema, družbama Etol in NFD 1. Z dvema posloma je v enem dnevu zaslužila skoraj 1,3 milijona evrov. Pri tem je Krekovi družbi plačala kupnino šele po tem, ko sta ji denar nakazala Etol in NFD 1. Slednja sta delnice MK Založbe kasneje prodala Zvonu Dva Holdingu in pri tem ustvarila kar 614.000 evrov izgube.

Iz dokumentov, ki smo jih pridobili na Dnevniku, je razvidno, da je vsaj NFD 1 vso ustvarjeno izgubo pokril na plečih Zvona Ena. Konec leta 2004 je namreč NFD 1 zamenjal svoj 9,8-odstotni paket delnic Ljubljanskih mlekarn za Zvonov 12,6-odstotni delež MK Založbe. S tem poslom je NFD 1 ustvaril okoli 355.000 evrov dobička, saj je bila delnica MK Založbe pri menjavi vredna le 24,4 evra. To je kar četrtino manj, kot je za njo vsega nekaj mesecev pred tem iztržila nadškofija. Zanimivo je, da je sestrski Zvon Dva (domoval je v sosednjih prostorih) v dneh, ko je Zvon Ena zamenjal delnice MK Založbe s skladom NFD 1, kupoval delnice MK Založbe po občutno višjih cenah.

Ali je moral Zvon Ena pokriti tudi izgubo Etolu, ki ga je v tistem času vodil Ivan Ferme, nadziral pa Stanislav Valant, ni znano. Je pa Etol sredi leta 2006 v postopku pred Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) izjavil, da je imel s poslom 293.000 evrov izgube.

Zdolšek se poslov ne spomni, vrh Cerkve pa o njih molči

Zakaj je Zvon Ena februarja 2004 na račun NFD 1 nakazal enak znesek, kot ga je ta še isti dan prenakazal na račun mariborske nadškofije, nekdanji predsednik uprave holdinga Simon Zdolšek včeraj ni znal pojasniti. »Od teh poslov je minilo že veliko let, Zvon Ena pa je v zadnjem desetletju sklenil veliko delniških poslov,« je zatrdil Zdolšek. Ob tem velja omeniti, da je NFD 1 v letu 2004 med drugim prodajal večje pakete delnic Cinkarne Celje, prav Zvon Ena pa je bil v tistem letu največji kupec teh delnic. Nekdanji predsednik uprave NFD, ki je upravljal sklad NFD 1, Stanislav Valant, niti včeraj ni bil dosegljiv za komentar poslov. Po več kot tednu dni na naša vprašanja niso odgovorili niti na mariborski nadškofiji, čeprav so odgovore napovedali.

»Niso zahtevali nobenih podatkov«

Kot smo razkrili, so bili z vprašljivo preprodajo delnic MK Založbe najkasneje leta 2008 podrobno seznanjeni kriminalisti PU Ljubljana. O vsem zbranem so septembra 2009 na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani posredovali poročilo, saj očitno niso našli dovolj dokazov za vložitev kazenske ovadbe. Tožilstvo je po devetih mesecih primer zavrglo. Kdo je vodil postopek in koga so v zvezi s preprodajo delnic sploh zaslišali, nam na tožilstvu niso želeli pojasniti. Toda sodeč po pojasnilih Simona Zdolška se ne kriminalisti ne tožilstvo s primerom niso pretirano ukvarjali. »V zvezi s tem poslom tožilstvo oziroma kriminalisti od mene niso nikoli zahtevali nobenih podatkov ali z menoj opravili kakršnegakoli pogovora,« je povedal nekdanji predsednik uprave Zvona Ena.