Po podatkih finančnega ministrstva lani so podjetja lani ustvarila za 97.954 milijonov evrov prihodkov, kar je 4,6 odstotka manj kot leta 2011. Prihodki od davka na dohodek pravnih oseb pa so se znižali s 668 na 577 milijonov evrov.

Ministrstvo za finance je pripravilo novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, ki določa »zamrznitev« davčne stopnje na sedanjih 17 odstotkih. Čeprav bi se morala davčna stopnja po veljavnem zakonu, ki je bil sprejet v okviru davčne reforme leta 2006, postopno znižati s 25 na 15 odstotkov, kolikor naj bi znašala od leta 2015 naprej, pa vse težje gospodarske razmere po oceni vlade tega ne omogočajo. Ustavitev zniževanja stopnje davka so, kot pravijo na vladi, Sloveniji priporočile tudi mednarodne organizacije, med drugim OECD.

Delodajalci razočarani

Na finančnem ministrstvu ocenjujejo, da bo zamrznitev davčne stopnje ob upoštevanju makroekonomskih razmer v prihodnjem letu državnemu proračunu prinesla za približno 22 milijonov evrov več prihodkov, v letu 2015 pa še dodatnih 25 milijonov evrov.

Jože Smole, generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS), pravi, da je gospodarstvo nad ustavitvijo zniževanja davčne stopnje razočarano. Ta ukrep je po njegovem kratkoviden in povzroča še večje nezaupanje gospodarstva. »Tisti lastniki in podjetniki, ki so se zanašali na zakon in načrtovali vnaprej, lahko zdaj svoje načrte kar pozabijo,« ugotavlja Smole.

Podpora spremembam na levici

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je povedal, da so bili prav Socialni demokrati tvorci pobude za ustavitev zniževanja davčne stopnje. »Res je, da to ni ravno spodbuda za gospodarstvo, vendar pa je to nujno zaradi zniževanja proračunskega primanjkljaja,« je pojasnil Han in ob tem dodal, da razbremenitev gospodarstva tudi ni dala pričakovanih rezultatov v obliki zagona in novih delovnih mest.

Predlog sprememb, ki so trenutno v medresorskem usklajevanju, bodo podprli tudi v poslanski skupini PS. Po njihovi oceni je ukrep smiseln, med drugim tudi zato, ker je stopnja davka nižja od evropskega povprečja.