Predlog ZDR predvideva 25-odstotno kvoto za agencijsko delo. Sindikati poudarjajo, da je ta odstotek previsok in ne bi zajel praktično nobenega podjetja, zato zahtevajo 15-odstotno kvoto. Delodajalci medtem kakršnokoli tovrstno omejevanje zavračajo, saj naj bi bilo za gospodarstvo zelo slabo.

Potem ko so socialni partnerji dosegli dogovor, da delodajalec v nasprotju z obstoječo ureditvijo po dveh letih za isto delo ne bo več mogel sklepati novih pogodb o zaposlitvi za določen čas ne z istim ne z drugim delavcem, so sicer delodajalci minuli teden predlagali, da se agencijskih delavcev v to obdobje ne bi vštevalo, a so sindikati to možnost zavrnili.

Pri odpovednih rokih je v predlogu ZDR trenutno zapisano, da bi trajali največ 60 dni, medtem ko danes trajajo največ 120 dni.

Na delojemalski strani so prepričani, da je predvideni poseg v odpovedne roke prevelik, zato zahtevajo, da trajajo največ 90 dni, v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije pa so zaradi predvidenega znižanja mase plač za javne uslužbence izrazili celo nasprotovanjem kakršnemukoli skrajševanju.

Delodajalci so se medtem ves čas zavzemali za omejitev odpovednih rokov na največ 30 dni in bi bili s stisnjenimi zobmi pripravljeni sprejeti največ 60 dni.

V gospodarstvu si želijo tudi odprave odpravnin ob upokojitvi oz. omejitev v zvezi s to pravico. Ta odpravnina bi sicer po trenutnem predlogu pripadala tistim delavcem, ki so pri zadnjem delodajalcu delali najmanj pet let.

Sicer pa bodo morali socialni partnerji zagristi v še eno zelo kislo jabolko. V predlogu novele zakona o urejanju trga dela je namreč še eno veliko odprto vprašanje, to so začasna in občasna dela za upokojence.

Del sindikatov jim povsem nasprotuje, glede na to, da jih iz zakonskega predloga ni več mogoče umakniti, pa se vsi zavzemajo, da se vzpostavijo pod bolj strogimi pogoji. Delodajalci so medtem razočarani, da se jih ne bo uvedlo tudi za brezposelne.

DZ bo drugo obravnavo predloga zakona o delovnih razmerjih ter predloga novele zakona o urejanju trga dela opravil na izredni seji v četrtek. Skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS), ki je vložila zahtevo za sklic izredne seje, poudarja, da se bo tako rok za vlaganje dopolnil podaljšal za dva dni.