Predsednik republike Borut Pahor je poudaril vlogo policistov med osamosvojitvijo Slovenije ter ob tem spomnil, da so bile žrtve tudi v policijskih vrstah. Pahor je znova opozoril, da je usoda naše države v naših rokah, ter posvaril, da lahko samostojnost tako hitro zapravimo, kot smo jo izborili. Ob tem je dejal, da bi bila izguba samostojnosti in suverenosti skrajno neodgovorna in globoko nemoralna do tistih, ki so pred 22 leti delo življenje za to državo ali so bili ranjeni.

Predsednik države sicer pravi, da ni nikjer na svetu čutil takšnega občutka varnosti, kot ga čuti v Sloveniji. To je po njegovem mnenju v veliki meri posledica predanega dela policistov. Dejal je tudi, da je vedno občudoval profesionalno delo policistov in se jim ob tem v imenu državljanov tudi zahvalil.

Virant: Policija v času osamosvojitve nepogrešljiva v uporu proti agresorju

Minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je izpostavil, da se je slovenska policija v času osamosvojitve izkazala kot nepogrešljiv dela upora proti agresorju. Takrat se je po njegovih besedah stkalo zaupanje med ljudmi in policijo, ki drži še danes, saj policija uživa enega največjih ugledov po stopnji zaupanja.

Izpostavil je tudi vlogo policistov pri tem, da je v zadnjem času prišlo do obsodb tistih, ki so doslej veljali za nedotakljive. Dejal je, da si preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada in drugi policisti zaslužijo vse pohvale za vse zbrane dokaze, ki so bili dovolj prepričljivi, da je prišlo do obsodilnih sodb.

Tudi sicer ima odkrivanje gospodarskega kriminala in korupcije po Virantovih besedah polno podporo politike. Tako bodi policistom na eni strani zagotavljali mir pred političnim vmešavanjem v njihovo delo, po drugi strani pa tudi materialne in kadrovske pogoje v mejah zmogljivosti, je napovedal.

Veniger o varnosti kot pomembni vrednoti demokracije

Generalni direktor policije Stanislav Veniger pa je izpostavil, da je Slovenija v 22 letih ohranila in okrepila eno najpomembnejših vrednot demokratične države, to je varnost. "Ostajamo oaza varnosti in miru, kar dokazujejo številni mednarodni indeksi, ki nas uvrščajo med skupino najvarnejših držav na svetu. Suvereno lahko zatrdim, da tudi po zaslugi strokovnega in učinkovitega dela slovenske policije," je dejal.

Izpostavil je tudi sodelovanje policistov na humanitarnem področju. Kot je dejal, je ponosen tako na strokovnost policistov, kot tudi "da je med nami toliko srčnih in plemenitih posameznikov, da kljub lastnim težavam najdete še toliko empatije, da pomagate tistim, ki so se znašli v stiski".

Slovenski policisti danes obeležujejo svoj dan v spomin na upor agresorju na slovenskem ozemlju in na spopad policistov z JLA na mejnem prehodu Holmec leta 1991. Na današnji osrednji slovesnosti na Brdu pri Kranju so med drugim tudi podelili priznanja najzaslužnejšim delavcem policije. Sledil je koncert policijskega orkestra, ki letos šteje 65 let.