Lastniki nedovoljenih gradenj bodo po novem morali plačevati višje nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora. Vlada je na svoji včerajšnji seji s spremembo uredbe o kriterijih za izračunavanje višine nadomestila podvojila vrednost točke, na podlagi katere upravna enota odmeri višino nadomestila. Po novem bo točka znašala osem evrov, saj si vlada želi, da nezakonita gradnja ne bi bila cenejša od legalne.

Sprememba uredbe prinaša tudi najnižje in najvišje možne vrednosti odmere glede na zahtevnost nelegalne gradnje. Za enostavne in nezahtevne objekte bodo lastniki v najboljšem primeru morali plačati 320 evrov, v najslabšem pa kar 8000 evrov. Pri manj zahtevnih objektih je najnižja možna vrednost odmere postavljena pri 640, najvišja pa pri 24.000 evrih. Samo pri zahtevnih objektih vlada ni postavila zgornje meje, temveč zgolj spodnjo, ki znaša 1600 evrov. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je s pomočjo podatkov iz leta 2012 in deloma iz leta 2013 ugotovilo, da je povprečno nadomestilo za uzurpacijo in degradacijo prostora v tem obdobju znašalo manj kot 900 evrov.

Spodbuda črnograditeljem

Da bi lastnike nedovoljenih gradenj spodbudili k zakonitemu ravnanju, sprememba uredbe prinaša tudi možnost znižanja nadomestila, če ga upravna enota odmeri v postopku legalizacije črne gradnje. Ko lastnik zaprosi za izdajo gradbenega dovoljenja, mu upravna enota nadomestilo lahko zniža za 15 odstotkov. Analiza okoljskega ministrstva je sicer pokazala, da upravne enote največ odločb o odmeri nadomestila izdajo ravno v postopkih legalizacije črne gradnje. Takšni sta kar dve tretjini odločb. Ker je plačano nadomestilo pogoj, da upravna enota v postopku legalizacije lastniku izda gradbeno dovoljenje, na okoljskem ministrstvu ugotavljajo, da se lastniki večinoma ne izogibajo plačilu te kazni.

Z znižanjem nadomestila bo vlada po novem poskušala motivirati tudi lastnike nelegalnih gradenj, za katere je gradbeni inšpektor odredil rušenje. Če bodo lastniki svojo črno gradnjo odstranili, še preden jim bo upravna enota izdala odločbo o odmeri nadomestila, jim bodo tega lahko znižali kar za 75 odstotkov. Ker se država zaveda, da v trenutni gospodarski situaciji nekateri lastniki ne morejo nemudoma v celoti plačati naložene jim kazni, jim sprememba odredbe dovoljuje obročno plačilo.

Večji »zaslužek« države in občin

Velja omeniti, da črnograditelji nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora plačajo le enkrat, ne glede na to, koliko časa imajo nelegalno gradnjo. Denar od zaračunanih nadomestil pa ne gre v celoti v državni proračun, ampak ga pol dobi država, pol pa občina, v kateri je nelegalno zgrajeni objekt.

V letu 2012 je skupna vrednost vseh izdanih odločb o odmeri nadomestila znašala 1,2 milijona evrov, ministrstvo pa je ocenilo, da bo vrednost nadomestil v letu 2013 dosegla milijon evrov. Iz predloga spremembe odredbe je razvidno, da bi zaradi nove uredbe v letu 2014 vsota denarja iz nadomestil znašala približno dvakrat več kot lani oziroma 2,25 milijona evrov.