Ćosić je izpostavil problematičnost facebooka kot orodja za oblikovanje skupnih stališč in smernic. »Facebook je dober za dvig osveščenosti, ni pa mišljen za skupno akcijo. Za to imamo druga orodja,« je pojasnil. Pri tem je izpostavil orodje, ki ga uporablja tudi piratska internacionala, t.i. liquid democracy.

»Gre za orodje, ki večji skupini uporabnikov omogoča skupno sestavljanje denimo programskega dokumenta in skupno koordiniranje akcije. Obstaja razlika tudi med taktično in strateško ravnjo. Ko se ideologi skušajo zediniti glede smeri razvoja neke skupnosti, potrebujemo določen tip orodja. Gre za strateško raven. Za tiste, ki se dogovarjajo, kako se bodo zbirali pred parlamentom, pa je potreben drugačen tip orodja, drugo komunikacijsko omrežje. In facebook je zelo primeren za to taktično plat, ne pa za strateško,« je razložil Ćosić.

Prava orodja se že iščejo in razvijajo

Kot zanimivo je izpostavil stran Danes je nov dan, o kateri smo pred dnevi že pisali. »Populacija, ki se naenkrat želi ukvarjati s svojo družbo, se ukvarja tudi z iskanjem in razvojem pravih orodij za izvedbo te zelo direktne digitalne demokracije,« je dejal. Pri tem je poudaril, da se bodo ti soočali z organizacijskim problemom, ko bo ljudi treba preusmeriti na te strani.

Ćosić je pojav številnih pobud in predlogov označil za izjemno pozitivno stvar. »Od vseh političnih strank, organizacij, cerkve, sindikatov pričakujem, da beležijo pridno vse vsebine, ki se pojavljajo v teh idejnih manifestih in programih, saj je to nekaj zelo dragocenega. Od uporabnikov, državljanov, svojih volivcev dobivajo brezplačne in z navdušenjem podane ideje za tisto, kar je njihov posel. Kot če bi bili podjetje in bi jim uporabniki govorili, kaj bi radi kupili od njih,« je primerjal situacijo.

Veliko število predlogov je nekaj fantastičnega

Ćosić je tudi izpostavil »histerične, skoraj pokvarjene reakcije političnega razreda, ki razkrinkavajo neka ozadja in med množico iščejo narkomane in alkoholike, da bi diskvalificirali celotno gibanje«. Ob tem je izrazil upanje, da to ni celota njihovega odgovora, saj nastanek velikega števila predlogov in idej označuje za nekaj fantastičnega.

Rad bi tudi videl, da bi se »ta samorasla organizacija znala zediniti okrog ene platforme in jo skušala vključiti v obstoječe demokratske procese ali pa pomagala modelirati neka nova pravila igre«.

Pripravljenosti, da bi se posvetili vsebini in dejanskim motivom, ni

»Gre za stvar želodca in živcev vladajočega razreda. To niso ljudje, ki jih motivira vsebina, temveč spektakel ali eksces. Nihče ne želi ničesar grobega, toda po vseh reakcijah politikov sodeč ni nobene pripravljenosti, da bi se posvetili vsebini protestov in dejanskim motivom za protest,« je kritičen Ćosić.

Tudi če protesti v nekem smislu zamrejo, vzroki zanje ne bodo izginili, poudarja. »Tej populaciji bo težko dokazati, da se je zmotila in da politiki pravzaprav želijo dobro. Težko bo dokazati protestnikom, da je njihova ocena koruptivnosti političnega in gospodarskega razreda napačna,« je opozoril. Spomnil je, da se istočasno dogaja »vzajemno obstreljevanje tega istega razreda ravno na temo korupcije, klientelizma, nepotizma in pokvarjenosti.«

V glavah množic je vendarle prišlo do premika

Tudi če gibanje zamre, je Ćosić prepričan, da se je v glavah množic vendarle zgodila »mala ideološka defloracija«. »Gre za zavedanje, ki je dvajset let spalo, zavedanje, da pravzaprav vsak glas šteje in vpliva na spremembo. To bujenje iz dvajset let negovane apatičnosti je zanimiv moment v vsaki družbi,« razmišlja Ćosić. Dodaja, da je ravno to »vir velikih strahov za politični razred, saj se tega ne da nadzorovati in prinaša tveganje«.

Izpostavil je situacijo v Sloveniji, kjer so »avtorji te države v veliki meri še vedno na oblasti in poznajo podobne družbene mehanizme«. »Nočem zveneti preveč zarotniško, toda imamo akterje, ki so proizvedli ravno to, kar se zdaj dogaja na ulicah. Oni to poznajo od znotraj navzven. Pomembna se mi zdi tudi prva Janševa reakcija na temo varnosti vojaških objektov,« je še izpostavil Ćosić, ki se mu zdi zanimivo, kakšen scenarij v tej situaciji prepoznava predsednik vlade Janša.