Trije poslanci PS - Maja Dimitrovski, Roman Jakič in Jerko Čehovin - tako od vlade zahtevajo podatke o tem, kdaj ji je Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) prvič v obravnavo in sprejem posredovala poročilo o problematiki skrajnih skupin in gibanj. Zanima jih tudi, kdaj in če je vlada Sovi navedeno poročilo vrnila v dopolnitev in kdaj ji je nato Sova posredovala spremenjeno poročilo v ponovno obravnavo.

Zanima jih tudi, kdaj je potekala obravnava poročila na pristojnih delovnih telesih vlade in vladi ter ali je bilo poročilo v postopku na vladnih delovnih telesih spremenjeno.

Poleg omenjenih podatkov tri poslance zanimajo tudi podatki o kadrovskem stanju na Sovi. Med drugim jih zanima število zaposlenih na Sovi 10. februarja in 22. novembra, pri čemer zahtevajo podatke o zaposlenih za določen in nedoločen čas, podatke o nadomeščanjih, podjemnih pogodbah, premeščanjih v Sovo iz drugih državnih in upravnih organov ter številu upokojitev na podlagi zakona za uravnoteženje javnih financ oziroma podaljšanju delovnega razmerja na podlagi istega zakona.

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je namreč v četrtek obiskala Sovo, vendar po zagotovilih članov komisije iz vrst PS člani komisije niso dobili informacij, ki jih zdaj zahtevajo od vlade.

Po obisku je vodstvo Sove odredilo notranji nadzor v komisiji zaradi suma odtekanja in posredovanja tajnih podatkov nepooblaščenim osebam. Članica komisije Maja Dimitrovski naj bi namreč po pojasnilih agencije "javno razpolagala z nekaterimi podatki agencije, ki so označeni s stopnjo tajnosti in so znani zgolj agenciji".

V PS sicer v tokratnem dopisu vladi pojasnjujejo, da so podatke od Sove, ki jih zdaj želijo od vlade, zahtevali potem, ko je morala komisija obravnavo problematike skrajnih skupin in gibanj v Sloveniji večkrat prestaviti, ker Sova oziroma vlada nista pravočasno pripravili potrebnih gradiv. Omenjeno poročilo naj bi bilo sicer na koncu dolgo le tri strani, zaradi česar so člani komisije iz vrst PS razočarani. Prepričani so tudi, da je bilo poročilo pripravljeno v obliki, ki minimalizira pojav ekstremizma v Sloveniji.

Podatke z zaposlenih na Sovi pa so, kot pojasnjujejo, zahtevali zato, ker so želeli opraviti nadzor nad zakonitostjo delovanja Sove na kadrovskem področju, še posebej po sprejetju zakona o uravnoteženju javnih financ in predloga državnega proračuna za leti 2013 in 2014 s pripadajočim kadrovskim načrtom.