Ideološke delitve in oster boj za zasluge slovenske osamosvojitve so v mandatu druge vlade Janeza Janše dobili nove razsežnosti. Po tistem, ko si je Janševa ekipa prisvojila lansko proslavo ob dnevu državnosti, tudi tako, da ni povabila praporščakov Zveze združenj borcev za vrednote NOB in da je bil v koordinacijskem odboru za državne proslave zgolj predstavnik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ne pa tudi predstavniki veteranskih organizacij, je v zadnjem mesecu pred odhodom z oblasti s pomočjo ministrov zlasti iz vrst SDS uredila še zadnje podrobnosti glede delovanja »svojega« združenja.

Pogodbo podpisali tik pred menjavo vlade

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je 21. februarja letos, ko ga je še vodil vidni član SDS Andrej Vizjak, združenju VSO podelilo status društva v javnem interesu na področju vojnih veteranov. Prav tako jim je s to odločbo podelilo tudi status društva v javnem interesu na področju obrambe, za kar je dalo predhodno soglasje obrambno ministrstvo, ki ga je tedaj vodil zdajšnji predsednik VSO Aleš Hojs, in na področju vzgoje, izobraževanja in kulture, s čimer je soglašal tedanji minister Žiga Turk.

S tem, ko je VSO pridobil tudi status društva v javnem interesu na področju izobraževanja in kulture, mu je bila odprta pot do brezplačnega najema prostorov na Zaloški cesti 65. Te prostore je namreč Janševa vlada na seji 1. februarja letos z ministrstva za notranje zadeve prenesla v uporabo Turkovemu ministrstvu.

Sklep o prenosu je podpisal tedanji generalni sekretar vlade Božo Predalič, ki je pred kratkim postal generalni sekretar VSO. Komaj šest dni po tem, ko je VSO postalo društvo v javnem interesu, med drugim tudi na področju izobraževanja in kulture, je takratno ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) na spletu objavilo namero o oddaji prostorov na Zaloški cesti v brezplačno uporabo.

Dobra dva tedna kasneje, 15. marca, torej že po tem, ko je bila za mandatarko imenovana Alenka Bratušek, in le pet dni pred izvolitvijo nove vlade, pa je MIZKŠ z VSO sklenilo pogodbo, da lahko združenje za obdobje petih let brezplačno uporablja prostore nekdanje policijske postaje v Mostah. »Da bi neko društvo tako hitro pridobilo brezplačne prostore, še nisem videl. Potek dogodkov je bil očitno dobro načrtovan,« poudarja eden od naših sogovornikov z ministrstva.

Po Supervizorju na prvem mestu

Pred preselitvijo je imel VSO, ki obstaja šele tri leta, sicer svoje prostore v stavbi na Parmovi ulici 43, v kateri ima svojo pisarno še vedno kolektivni član združenja, Slovensko kulturno umetniško društvo Mati Domovina, ki ga vodi Tone Krkovič.

 Kot smo že poročali v Dnevniku, po pogodbi o sofinanciranju dejavnosti, ki jo je podpisal bivši minister Andrej Vizjak, VSO prejema 22.100 evrov davkoplačevalskega denarja na mesec. Sodeč po Supervizorju gre za najvišji mesečni znesek ministrstva za delo tovrstnim organizacijam: Zveza združenj borcev NOB namreč prejema po dobrih 21.000 evrov, Zveza vojnih veteranov za Slovenijo 19.500 evrov, Zveza policijskih veteranskih društev Sever dobrih 6000 evrov, Zveza društev in klubov Moris pa 6300 evrov na mesec.