Prvi dizelski vlak je nocoj uspel prebiti žled na progi med Ljubljano in Koprom, je za STA potrdil generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes. Obe progi med prestolnico in Obalo sta tako odprti, po besedah Mesa je bilo največ žleda na progi med Pivko in Borovnico.

V občinah okoli Ljubljane se ponekod razmere umirjajo, kritično je še vedno v občinah Dobrova - Polhov Gradec in Horjul, kjer je veliko cest še vedno neprevoznih, v višje ležečih zaselkih pa še nimajo elektrike. Sicer so šole in vrtci odprti, delujejo pa s pomočjo agregatov, vendar je otrok bistveno manj.

Na območju Elektra Ljubljana brez elektrike 22.000 odjemalcev

Na območju Elektra Ljubljana je po podatkih ob 16. uri brez napetosti 746 transformatorskih postaj, brez oskrbe z električno energijo pa je še vedno 22.000 odjemalcev. Vse odjemalce na Elektru Ljubljana opozarjajo, naj se ne dotikajo vodnikov in naj z napravami ravnajo, kot da so pod napetostjo.

Brez napajanja je 90 transformatorskih postaj na območju Vrhnike, 172 na območju Cerknice, 154 na območju Logatca, 35 na območju Kočevja, 98 na območju Žirov, 26 na območju Kamnika, 24 na območju Domžal, 11 na območju Litije, 14 na območju Grosuplja, 13 na območju Ribnice, 105 na območju Dobrepolja, tri na območju Črnuč in ena transformatorska postaja na območju Zagradca.

V občinah Logatec in Cerknica, ki so ju posledice vremenske ujme tako rekoč osamile in sta še vedno brez elektrike, se stanje po urejanju omrežja mobilne telefonije nekoliko izboljšuje. Oba štaba civilne zaščite, kot kaže, obvladujeta razmere, vsi pa so v pričakovanju elektrike.

Vremenske razmere in žled pa na distribucijskem omrežju na območju Elektra Ljubljane še vedno povzročajo nove okvare.

(Foto: Srdjan Živulović/Reuters)

Elektro Primorska bi do nedelje lahko zagotovil elektriko v mestu Postojna

Delavci Elektro Primorska bodo do sobote poskušali usposobiti 20-kilovoltni daljnovod od Pivke do Postojne, s katerim bi lahko zagotovili elektriko mestu Postojna, je za STA potrdil direktor sektorja za distribucijsko omrežje na Elektro Primorska Radko Carli.

V družbi Elektro Primorska pojasnjujejo, da je na njihovem območju še vedno nekaj manj kot 4800 odjemalcev brez električne energije, največ med njimi na območjih Postojne, Cerknega, Idrije, Tolmina in Kobarida ter v krajih na Gori nad Ajdovščino. Gasilcem in pripadnikom drugih reševalnih služb so se na Severnoprimorskem danes pridružili tudi pripadniki Slovenske vojske. Ugodnejše vremenske razmere bodo danes vendarle omogočile, da bodo začeli hitreje odstranjevati led tudi s cest, je povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko Samo Kosmač.

Po besedah vodje službe za stike z javnostjo Občine Postojna Milana Štulca so se ponoči podrli še trije stebri daljnovoda, tako da lahko rešijo oskrbo mesta z električno energijo le z velikimi agregati, ki pa jih v Sloveniji ni.

»Odvisni smo od Evropske unije, ki ima tako velike agregate in bi nam jih morala posoditi,« je dejal Štulc. Delavci Elektra Primorske se sicer trudijo po najboljših močeh, vendar bo sanacija omrežja na Postojnskem zaradi večjih in hujših poškodb trajala nekoliko dlje.

(Foto: Srdjan Živulović/Reuters)

Na območju Elektra Celje nove okvare

Na območju Elektra Celje so se popoldne razmere v oskrbi z električno energijo nekoliko poslabšale, saj so se pojavile nove okvare na Koroškem in na območju Krškega. Brez elektrike je bilo tako ob 16. uri 635 odjemalcev na Koroškem, v Šaleški in Savinjski dolini 770 odjemalcev in na območju Mokronoga 267 odjemalcev, so sporočili z Elektra Celje.

Če ne bo prišlo do večjih nepredvidenih sprememb, bo Elektro Celje popoldne izvajal popravila vodov v okolici Slovenj Gradca, v Vuzenici in Velenju.

Življenje v Kokri in na Jezerskem se normalizira, problematičen ostaja dostop

Življenje v dolini Kokre in na Jezerskem se po petih dneh od začetka težav počasi normalizira. Večini je prek agregatov zagotovljena elektrika, za oskrbo z življenjskimi potrebščinami pa z oklepnikom skrbi Slovenska vojska. Krajane medtem skrbi, kdaj se bodo vendarle lahko odpravili v službo, saj je cesta še vedno smrtno nevarna in zato zaprta.

(Foto: Nebojša Tejić/STA)

Pri vzpostavljanju ponovnega napajanja Elektro Celje uporablja tudi agregate, ki jih namešča na kritična mesta. Iz Avstrije so prejeli šest agregatov, od Slovenske vojske 10 agregatov, imajo pa tudi sedem lastnih agregatov. Agregate so prispevali tudi kooperanti, nekatera podjetja in občine, enega tudi Bolnica Celje.

Pri odpravi napak z ekipami Elektra Celje sodelujejo tudi gradbinci, ki sicer pogodbeno vzdržujejo omrežje in gradijo elektroenergetske naprave, gasilci in pripadniki civilne zaščite. V veliko pomoč so tudi marsikje domačini, kmetje, ki so s svojimi žagami utirali pot skozi neprehodna območja.

Številne ekipe na izjemno težkem in nevarnem območju odpravljajo poškodbe na elektroenergetskem omrežju in vzpostavljajo ponovno oskrbo z električno energijo. Na terenu pa je več kot 280 delavcev Elektra Celje.

(Foto: Luka Cjuha)

Na Gorenjskem oskrba z elektriko motena ali prekinjena še pri 1500 odjemalcih

Na območju Gorenjske je motena oziroma prekinjena oskrba z električno energijo še pri približno 1500 odjemalcih, so sporočili iz Elektra Gorenjska. Kot dodajajo, se vse razpoložljive ekipe na terenu v nevarnih razmerah neprestano trudijo odpravljati napake. Obenem opozarjajo, da bo do motenj pri oskrbi z elektriko prihajalo tudi v prihodnjih dneh.

Brez električne energije so na območju Kranja, v vaseh Nemilje, Lajše in Jamnik, na področju Škofje Loke in v Poljanski dolini, na območju Radovljice v krajih med Lancovim do Podnarta in na Jesenicah ter na Javorniku. Prekinjena oskrba z električno energijo je tudi v vaseh proti Bohinju, na območju Srednje vasi proti Pokljuki, na območju Tržiča v krajih od Zvirč do Zadrage in v vaseh na širšem območju Preddvora, zlasti v dolini Kokre proti Jezerskem.

Hoja okoli Blejskega jezera smrtno nevarna

Smreka se je zrušila na balkon Vile Bled (državni protokolarni in turistični objekt) in ga poškodovala. Po neuradnih podatkih je do zdaj žrtev divjanja narave na Bledu tudi labod, ki je obležal po vejo drevesa. Eno večjih dreves je padlo le malo proč ob stavbe občine, tik ob znani blejski promenadi.

»Zaprli smo cesto okoli jezera pri odcepu za Bohinj in tudi od železniške postaje. Obala je smrtno nevarna, zaprli smo sprehajalno pot ob starem Riklijevem objektu. Ugotavljamo, da imamo dejansko srečo, da ni žrtev. Ob jezero se namreč kljub prepovedi podajajo mnogi, opažene so bile mamice z vozički...Resno opozarjamo, da bo še nekaj dni stanje zelo slabo!« je dejal blejski župan Janez Fajfar in dodal, da so posledice vidne tudi na sami jezerski obali. Na Bledu trenutno ni veliko turistov, a tudi ob našem obisku so kar številni sprehajalci mirno obšli tablo z zgovornim napisom. Čudi le, da napis glede na turistični kraj ni v več jezikih.

(Foto: Miran Šubic)

Izredne razmere bodo trajale še nekaj časa

»Občina je ukrepala, mi lahko le ugotavljamo stanje. A dejansko niti pošten ogled obale in posledic ni mogoč, zato lahko samo zatrdim, da bodo izredne razmere trajale še ne kaj časa. Kaj se je dejansko zgodilo ob jezeru, trenutno ne more oceniti nihče.« nam je povedal Bojan Žerovc iz občinskega komunalnega podjetja Infrastruktura, ki ima polne roke dela s snegom tudi tam kjer je delo sedaj omogočeno!

Zapora ceste in sprehajalne poti bo nedvomna tudi ob koncu tedna, zato velja ponovno in resno opozorilo, da naj ljudje ne hodijo na jezersko obalo oziroma po sprehajalni poti od središča Bleda proti Zaki - z nobene strani!

Na območju Elektra Maribor so se popoldne razmere izboljšale

Preskrba z elektriko, ki je zaradi zmrzali zadnje dni veliko težav povzročila tudi na Štajerskem, se je popoldne občutno izboljšala. Če je bilo še sredi dneva brez napajanja okoli 5000 odjemalcev, je bilo takih po podatkih Elektra Maribor ob 17. uri le še 1915. Nenapajanih je trenutno še 100 transformatorskih postaj.