Gregor Virant tudi po petkovem poznovečernem glasovanju o interpelaciji, ki so jo proti njemu vložili opozicijski poslanci, ostaja na ministrskem mestu. Za njegov odhod je namreč glasovalo 36 poslancev opozicije, proti pa 47 koalicijskih poslancev. A bi bil rezultat precej drugačen in ni izključeno, da bi Viranta celo odnesel z ministrskega mesta, če ne bi premierka Alenka Bratušek preprečila, da bi del (zlasti Zoranu Jankoviću bližjih) poslancev PS glasoval za ministrovo razrešitev. Na četrtkovem sestanku poslanske skupine Pozitivne Slovenije jim je namreč po naših informacijah odločno povedala, da rušenje ministra, ki je predsednik ene od koalicijskih strank, pomeni rušenje vlade. Pa tudi, da bo v primeru takšnega njihovega ravnanja odstopila, saj da jim je že večkrat povedala, da na premiersko funkcijo ni vezana.

Večerja z Jankovićem

Viranta tako nista podprla le dva poslanca PS, ki sta se glasovanju izognila: nekdanji minister za gospodarstvo Stanko Stepišnik, ki naj bi Virantu predvsem zameril različna merila pri ocenjevanju poslov njegovega podjetja z državo in poslov podjetja ministra DL Sama Omerzela z državnim Darsom, ter ustanovitelju PS Zoranu Jankoviću najbolj lojalen poslanec Jožef Kavtičnik. Peter Vilfan, ki je v obrazložitvi glasu napovedal, da se bo pri glasovanju vzdržal, pa je na koncu glasoval proti Virantovi razrešitvi.

Kavtičnik je sicer zanikal, da bi jih k odločitvi, naj rušijo Viranta, nagovarjal ljubljanski župan, a nekateri naši sogovorniki iz PS trdijo drugače. Nobena skrivnost ni, da ima Janković do Viranta vrsto zamer, ki se vlečejo še od nevstopa DL v koalicijo, ki jo je po državnozborskih volitvah skušal oblikovati takratni prvak PS, pa do Virantovega odločnega vztrajanja pri Jankovićevem odhodu s čela največje vladne stranke po januarskem poročilu protikorupcijske komisije. Prav tako v ljubljanskemu županu bližnjem krogu nenehno poudarjajo, kako se poskuša Jankovićevo delovanje nenehno kriminalizirati, a pristojni organi ne naredijo ničesar, da bi se stvar razjasnila...

V minulem tednu so se nekateri poslanci PS z Jankovićem tako kar dvakrat sestali. Prvič se je okoli deset poslancev PS z Jankovićem sešlo na sredini večerji, katere glavni pobudnik je bil po navedbah nekaterih udeležencev Kavtičnik, sam pa nam je dejal, da je šlo »za skupni dogovor nekaterih poslancev, ki smo si bliže«. Na tem sestanku naj bi, kot pravijo naši viri v največji vladni stranki, govorili tudi o vrsti nesprejemljivih potez predsednika DL, ki zahtevajo Virantov odhod iz vlade. Glavna točka pogovora pa je bila, ali stranka uresničuje svoj program oziroma ali je potreben skorajšnji kongres. Del poslancev je namreč prepričan, da je politika, ki jo na področju gospodarstva, infrastrukture, izobraževanja, odnosa do EU... vodi Bratuškova, daleč od tega, kar so si začrtali v programu, in bi se morali v stranki odločiti, ali bodo spremenili program ali pa ga začeli uresničevati.

Kongres pred evropskimi volitvami?

To pa bi po mnenju Jankoviću bližnjih članov PS morali doreči še pred evropskimi volitvami. Zato so se po naših informacijah na drugem sestanku z Jankovićem minuli teden, na petkovi kavi pri ljubljanskem županu, dogovorili, da bodo izvršnemu odboru stranke predlagali, naj bo kongres marca prihodnje leto.

Janković je na petkovo kavo sicer povabil celotno poslansko skupino in tudi predsednico vlade, a se je njegovemu vabilu odzvalo le šest ali sedem poslancev. Se pa – tako pravijo naši viri – ljubljanski župan na omenjenih dveh sestankih ni izrekel, ali bo vztrajal pri kandidaturi za predsednika stranke ali ne. Je pa v PS mogoče tudi slišati, da bi lahko Janković, če ne bo prišlo do spomladanskega kongresa, zapustil stranko, ne izključujejo pa niti možnosti, da bi z njim iz PS odšlo tudi nekaj poslancev.