Zahvalila se je vsem kandidatom, ki so bili pripravljeni sodelovati v ekipi. Bo pa vsem ministrom zelo gledala pod prste. S koalicijskimi strankami so se usklajevali o imenih, vendar se prav posebej posamezne stranke niso vtikale v kandidate drugih strank, razen če bi bil kakšen problem.

Glede iskanja kandidata za finančnega ministra je pojasnila, da je lahko izbirala med tremi kandidati, ki so pristali na to funkcijo. Zato je imela največje pomisleke, za katerega kandidata se odločiti, saj si je na tem mestu želela žensko, pa ji to ni uspelo. "Kot drugo sem si želela nekoga, ki prihaja iz bančnega sektorja in se bo takoj začel ukvarjati s sanacijo bančne luknje," je še dejala Bratuškova. Na vprašanje, kako bo kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja, ki je direktor upravljavskega centra za finančno upravljanje NLB, ubranila pred očitki, pa je poudarila, da ji je zagotovil, da s slabimi krediti v NLB ni imel nič.

Iz današnje tiskane izdaje Dnevnika: Farsa z iskanjem finančnega ministra udarila po kredibilnosti Alenke Bratušek

Strokovnost je bila na prvem mestu

Mandatarka je še poudarila, da je bila pri izbiri vladne ekipe strokovnost na prvem mestu. "Mogoče bi si v ekipi želela še več strokovnjakov, ki ne bi imeli strankarskega predznaka. Če pa je človek strokovnjak in je v stranki, to ni nič slabega." Kot je še dejala Bratuškova, je razočarana nad tem, da strokovnjaki niso pripravljeni v tem trenutku stopiti zraven v vlado in pomagati državi.

Na vprašanje, zakaj v vladi ni predsednika SD Igorja Lukšiča, je pojasnila, da se je slednji sam tako odločil, sama pa je njegovo odločitev sprejela in ne vidi posebnega problema, ker ga ni v ministrski ekipi. S kandidatom za ministra za izobraževanje Jernejem Pikalom pa se je osebno pogovorila in je z njim zadovoljna.

Mandatarka je še pojasnila, da sta zaradi koalicijskih usklajevanj oba represivna resorja - ministrstvo za pravosodje in ministrstvo za notranje zadeve - pripadla eni stranki (DL). Vendar bo tako kot vsem ministrom tudi tema dvema kandidatoma zelo gledala pod prste. Prav pa je, da so tožilstvo vrnili tja kamor sodi, pod ministrstvo za pravosodje.

Narobe, da vlada v odhodu le še kadruje

Glede navedb, da naj se nedavno imenovani visoki uradniki sami častno umaknejo s položajev, pa je pojasnila, da je po njenem zelo narobe, da vlada v odhajanju samo še kadruje svoje državne sekretarje in strankarske kolege na mesta, ki bi morala biti najbolj strokovna, politična izkaznica pa ne bi smela biti ovira da tega mesta ne dobiš. "Vsem ljudem, ki so na tak način prišli na te položaje, bom dala možnost, da se častno umaknejo. Mislim, da tudi sami pri sebi čutijo, da to ni bilo prav."

Na vprašanje, ali holding in slaba banka ostajata, vendar nekoliko spremenjena, je Bratuškova odgovorila, da je priprava sprememb in začetek dela teh dveh institucij prednostna naloga nove vlade; ta rešitev pa mora biti taka, da pomaga tudi gospodarstvu. Pri holdingu ne gre za velike spremembe - lastništvo podjetja ostane državi, upravljanje bodo združili na enem mestu. Obstajajo pa tudi drugi inštrumenti, garancijska shema, s katero pomaga država.

Na vprašanje, ali bo lahko sodelovala z Andrejem Šircljem, ki ga glede na zakonodajo ne more odstaviti, je odgovorila, da je z njim sodelovala že, ko je bil državni sekretar na finančnem ministrstvu in če bo njegovo vodilo pri delu stroka, potem nima nobenega problema za sodelovanje z njim.

Prodaja državnih podjetij je stvar dogovora

Glede prodaje državnih podjetij, je pojasnila, da je to stvar dogovora in priprave strategije, o čemer se bodo še usklajevali toliko časa, dokler ne bo predlog pripravljen strokovno. Po njenih besedah je bila dosedanja klasifikacija, ki jih je pripravila Janševa vlada, pripravljena brez meril in kriterijev o tem, kaj Slovenija potrebuje.

Kot eno od prednostnih nalog je navedla še konsolidacijo javnih financ, pri čemer mora biti vsega po malo, varčevanje na eni strani in tudi morebiten dvig kakšnega davka. Obenem je izrazila upanje, da bo od dosedanjega premiera Janeza Janše dobila v primopredajnem zapisniku zapisano stanje v državnem proračunu po dveh mesecih in potem bodo videli kje smo.

Še enkrat je ponovila, da bo odstopila, če bi ustrezni organi na fakulteti presodili, da je njeno magistrsko delo plagiat. "Nikakor pa si ne bom dovolila, da bodo mojo magistrsko delo ocenjevali državni sekretarji v kabinetu predsednika vlade ali podmladek te stranke, ki pa nimajo nobenih zadržkov glede plagiatov svojih poslancev, tudi do teh, ki so bili že obsojeni."