Kot je dejal Mödernorfer, se je Slovenija znašla v »največji politični krizi v zgodovini samostojne države«. Poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, obremenilno za premiera in predsednika SDS Janeza Janšo ter ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je podpisal t. i. bianco odstopno izjavo, je namreč pripeljalo do točke, ko so koalicijski partnerji začeli odhajati iz aktualne vlade.

V PS so se odločili, da »to agonijo pripeljejo h koncu«, je poudaril Möderndorfer. Kot je pojasnil, je namreč odgovornost največje parlamentarne stranke, da to krizo tudi zaustavi in najde pot k oblikovanju nove večine v DZ.

Bratuškova čez leto dni po zaupnico v parlament, Veber na čelo DZ

Nezaupnico so vložili poslanci stranke PS, računajo pa tudi na podporo ostalih strank. Möderndorfer je poudaril, da namen konstruktivne nezaupnice ni dobiti slamnatega mandatarja, ampak nekoga resnega, saj bo takšna tudi vlada, ki jo sestavljajo. Alenka Bratušek, kandidatka za mandatarko, bi po enem letu odšla nazaj v parlament po zaupnico.

Bratuškovo Möderndorfer ocenjuje za »več kot kompetentno osebo za vodenje izvršne veje oblasti«. »Svojo funkcijo bo opravljala z iskanjem širšega soglasja med različnimi političnimi strankami ter odgovorno in uspešno opravljala svoje zahtevne naloge,« je prepričan.

Funkcija predsednika parlamenta bi pripadla drugi največji stranki koalicije, SD, kandidat pa bi bil predsednik njene poslanske skupine Janko Veber.

Vodja poslanske skupine PS je še pojasnil, da pričakujejo od podpredsednika DZ Jakoba Presečnika, ki vodi DZ po odstopu Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ, da bo sejo DZ sklical za sredo ob 10. uri. Na isti seji bi na dnevnem redu imeli tudi izvolitev predsednika DZ in tako zagotovili normalno delo parlamenta.

Tonin: Skupni imenovalec je nasprotovanje Janši

Skupni imenovalec morebitne nove vlade je nasprotovanje vladi Janeza Janše, ocenjuje vodja poslancev NSi Matej Tonin, ki pa dvomi, da je to zadosten razlog za uspešno delo vlade. Spomnil je, da so se PS, SD, DeSUS in DL dogovorile, da bodo z nezaupnico odstavile Janšo, a Tonin izpostavlja vprašanje dogovora partneric o programskih stališčih.

Za Slovenijo bi bilo najboljše, da se ta agonija čim prej konča, je v odzivu na današnjo vložitev konstruktivne nezaupnice dejal vodja poslancev NSi. Po njegovih besedah je prav, da sedanjo vlado pustijo delati ali pa da čim prej sestavijo novo vlado. »Vse, kar je med tema dve možnostma, škodi Sloveniji,« je dodal.

Spomnil je, da so se potencialne partnerice dogovorile, da bodo z nezaupnico odstavile aktualnega predsednika vlade, ob tem pa Tonin ne ve, »ali se bodo uspeli dogovoriti o skupnih programskih izhodiščih«. Kot je dejal, imata sodeč po izjavah vsaj dve stranki morebitne nove vlade različna ekonomska programska izhodišča.

Slaba banka in državni holding

Vsebinska vprašanja se namreč lomijo zlasti na projektu slabe banke in državnega holdinga.

Za odgovor na vprašanje, kaj morebitna nova vlada pomeni za omenjena projekta, bo treba po besedah Tonina počakati. Spomnil je na besede prvaka DL Gregorja Viranta, ki je napovedal, da bo DL branik ekonomske politike, ki jo je zagovarjala koalicija Janeza Janše, pa tudi nekdanji finančni minister ter podpredsednik DL Janez Šušteršič. Ta je sicer zlasti zaradi pogojev SD napovedal, da v morebitni novi vladi ne bo kandidat za finančnega ministra.

Vodja poslancev NSi pa bi bil kljub temu presenečen, pravi, če bi DL od stališč odstopila. »Če bodo držali besedo, ne bi smelo biti nobene razprave o zamrznitvi, ukinitvi ali kakršnemu koli drugačnemu končanju slabe banke in državnega holdinga,« je poudaril.

V SLS bodo o podpori nezaupnici še razmislili

Tonin sicer meni, da vlada, ki se oblikuje, teoretično lahko vzdrži tudi do konca mandata. NSi bo konstruktivna opozicija, v kateri bosta v primeru oblikovanja nove vlade še SDS in SLS.

V SDS so danes že opozorili, da gre v primeru konstruktivne nezaupnice in oblikovanja nove vlade za poskus, da se onemogoči izvajanje zakona o holdingu in zakona o slabi banki. Kot opozarjajo v SDS, sta zaradi tega pod vprašajem dva najpomembnejša protikrizna ukrepa in dva najpomembnejša ukrepa za zavarovanje slovenske suverenosti.

V SLS pa bodo o podpori nezaupnici še razmislili, zlasti z vidika ocene, ali gre za korak k predčasnim volitvam, je dejal Bogovič.

SD bo nezaupnico podprl le, če Janković odstopi

Vodja PS Alenka Bratušek je danes sestankovala s poslanci DeSUS, DL in SD. DeSUS je po pogovorih dejal, da bi Bratuškovo kot mandatarko podprl. Z njo se je sestal tudi predsednik SD Igor Lukšič, pogovarjala sta se o programu vlade, ki jo sestavlja, in morebitnih spremembah resorjev. Po pogovorih je Lukšič menil, da je t. i. bianco odstopna izjava Zorana Jankovića dovolj dobra popotnica za novo vlado, da gre naprej brez bremena poročila KPK. Pogovorov z Bratuškovo niso komentirali v DL. V trojici omenjenih strank naj bi bili zadovoljni z Jankovićevo odstopno izjavo.

Lukšiču do sedaj Jankovićeva zamrznitev funkcije predsednika PS ni zadostovala, pač pa je vztrajal, da mora Janković odstopiti z mesta predsednika stranke, da bi lahko z njimi sestavljali vlado. Tudi predsedstvo SD je v četrtek sklenilo, da bodo podprli nezaupnico vladi Janeza Janše le, če Zoran Janković odstopil z mesta predsednika PS.

"On je sedaj izjavo že podpisal in deluje, vstopi pa v veljavo tisti hip, ko bo vlada izvoljena. Zame je pomembno in je bil pogoj, da ni nekih fig v žepu in bi on (op. a. Janković) šele potem pisal izjavo, ko bi bila vlada izvoljena," je danes pojasnil predsednik SD.

DeSUS jo bi podprl kot mandatarko

Erjavec je po pogovoru poslancev DeSUS z Bratuškovo povedal, da ga je Janković s svojo napovedjo prepričal. Če bo vlada sestavljena, namreč Janković takrat ne bo imel več funkcije v stranki.

Erjavec je tudi napovedal, da ima DeSUS sicer v ponedeljek še sejo izvršnega odbora, jasno pa je že, da bodo poslanci DeSUS podprli tako konstruktivno nezaupnico kot tudi Bratuškovo kot mandatarko.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je še pred pogovori z morebitno mandatarko na vprašanje, ali je z Jankovićevo napovedjo zadovoljen odvrnil, da bodo več informacij o tem skušali dobiti na pogovoru z Bratuškovo. "Nekaj je jasno. Očitno smo v Sloveniji talci, če lahko tako rečem, gospoda Janše in gospoda Jankovića in to ni dobro," je dodal.

Z Lukšičem o končanju agonije

Lukšič je v izjavi za javnost po pogovorih z Bratuškovo še dejal, da so se pogovarjali o tem, "kakšni koraki so potrebni, da pridemo čim prej do konstruktivne nezaupnice in do vlade, ki bo Slovenijo končno predstavila iz te agonije, v kateri smo danes".

Lukšič se strinja z napovedjo predsednika DeSUS, da bi v prihodnjem tednu lahko že glasovali o konstruktivni nezaupnici. Ob tem je dejal, da mora konferenca stranke odločati o vstopu v koalicijo, za kar pa imajo zadosti časa.

Z Bratuškovo so se na današnjem sestanku dogovorili, da naj PS pripravi program vlade, govorili pa so tudi o morebitnih spremembah resorjev. Tako se strinjajo, da bo kultura spet pod ločenim ministrstvom, tožilstvo pa ne več v pristojnosti notranjega ministrstva, je dejal Lukšič. O sami razdelitvi resorjev pa po njegovih trditvah danes še niso govorili.

Prav tako so se pogovarjali o nekaterih za Slovenijo pomembnih zadevah, in sicer da se ustavi razprodaja državnega premoženja ter da spremenita zakona o holdingu in o slabi banki.

Sedaj je po Lukšičevih besedah pomembno, da "gremo v postopke čim prej in da v tem času skušamo tudi izvoliti predsednika DZ".

Bratuškovi tudi podpora DL

Kandidatko za mandatarko Alenko Bratušek bo podprla tudi Državljanska lista, je po njeni predstavitvi v poslanski skupini DL v izjavi novinarjem pojasnil predsednik DL Gregor Virant. Pozdravil je tudi t. i. bianco odstopno izjavo Zorana Jankovića z mesta predsednika PS. "Bil je skrajni čas, da se to zgodi," je ocenil Virant.

Predstavitev Bratuškove je bila po Virantovih ocenah dobra, čeprav je že svet DL sprejel sklep, da ji stranka nameni podporo.

Kot je pojasnil predsednik DL, bo stranka podprla konstruktivno nezaupnico, s čimer bodo razrešili vlado Janeza Janše. O vstopu DL v novo vlado pa bodo ponovno odločali organi stranke. Ti pogovori se bodo začeli po imenovanju mandatarke, Virant pa napoveduje, da bo njegova stranka "trda" pogajalka.

Vodji PS Alenki Bratušek so podporo izrazili že v SD in DeSUS, kar pomeni, da ima ob glasovanju o konstruktivni nezaupnici vladi zagotovljenih dovolj glasov za izvolitev.